Maj w kinie Iluzjon

28.04.2014

W maju powracamy do cyklu Cinema.pl - polscy twórcy w kinematografiach światowych, w którym prezentujemy dokonania naszych rodaków mających swój udział w realizacji zagranicznych produkcji filmowych. Dla wielu z nich: aktorów, reżyserów, operatorów, scenografów, kompozytorów czy producentów emigracja okazała się znakomitą szansą na błyskotliwą karierę filmową, dla innych ciekawym, acz pojedynczym i mało znaczącym w karierze - epizodem. Pośród wielkich nazwisk w światowej branży filmowej wspomnieć należy urodzonych w Krasnosielcu braci Warner, czyli Hirsza, Aarona i Szmula Wonsalów, założycieli jednej z najpotężniejszych wytwórni filmowych Warner Bros oraz pochodzącego z Warszawy – Samuela Goldwyna, współzałożyciela wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer. W Iluzjonie, w dniach: 4 – 31 maja, zaprezentujemy kilkanaście filmowych tytułów przy realizacji, których swój udział mieli polscy twórcy. Wśród nich znajdą się chociażby: „Król Olch” z kostiumami Anny Biedrzyckiej-Sheppard, „Biała wstążka”, do której charakteryzację wykonał Waldemar Pokromski, „Casablanca” wyprodukowana przez wytwórnię Warner Bros., „Życie Emila Zoli” ze scenografią Antona Grota czy „Motyl i skafander” ze zdjęciami Janusza Kamińskiego.

Stanley Kubrick, amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy, jest jedną z najwybitniejszych postaci światowego kina. Podczas trwającej ponad czterdzieści lat kariery, reżyser, nakręcił zaledwie 13 filmów fabularnych, jednak niemal wszystkie należą do arcydzieł kinematografii światowej. Kubrick był twórcą umiejętnie korzystającym z różnych gatunków filmowych. W jego twórczości znaleźć można zarówno kameralne współczesne dramaty, jak i widowiskowe kino kostiumowe. Jednak po dziś dzień za kultowe uważane są trzy tytuły: „2001: Odyseja kosmiczna”, „Mechaniczna pomarańcza” i „Lśnienie”. W związku z prezentowaną w Muzeum Narodowym w Krakowie wystawą poświęconą Stanleyowi Kubrickowi, a także przypadającą w tym roku 15. rocznicą śmierci artysty, zapraszamy na mini-retrospektywę najciekawszych produkcji Kubricka.. W dniach: 26 - 31 maja wyświetlone zostanie sześć dzieł Mistrza: „2001: Odyseja kosmiczna”, „Mechaniczna pomarańcza”, „Lśnienie” „Lolita”, „Full Metal Jacket” i „Barry Lyndon”. Retrospektywie w kinie Iluzjon towarzyszyć będzie multimedialna wystawa dotycząca twórczości Kubricka.

 

W kwietniu, w wieku 93 lat odszedł hollywoodzki aktor filmowy -  Mickey Rooney. Laureat wielu nagród w tym dwóch Oscarów, rozpoczynał swoją karierę już jako kilkunastomiesięczne dziecko. Wszechstronnie uzdolniony śpiewał i tańczył w wodewilach oraz najsłynniejszych produkcjach Hollywood. Jako nastolatek był już gwiazdą wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer. Grał m.in. u boku młodziutkiej Judy Garland, Audrey Hepburn i Elizabeth Taylor. W dniach: 8 – 31 maja w Iluzjonie wyświetlone zostaną filmy z udziałem aktora takie jak: „Miasto chłopców”, „Życie we dwoje”, „Wielka nagroda” i „Przygoda arabska”.

W dniach 8 – 18 maja, zapraszamy do Iluzjonu na 11. edycję jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie - Planete + Doc Film Festiwal. W programie konkursu głównego festiwalu widzowie zobaczą najlepsze i najciekawsze filmy dokumentalne z całego świata wyprodukowane w ostatnim roku, w tym nowości z Wenecji, Locarno, Berlinale i Sundance. Jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji PLANETE+ DOC będzie retrospektywa dokumentalnej twórczości Michela Gondry’ego oraz obszerny przegląd twórczości wybitnego polskiego dokumentalisty - Jacka Bławuta. Po raz pierwszy w programie imprezy znajdą się pokazy filmów dokumentalnych dla najmłodszych. Projekcjom towarzyszyć będą m.in.: debaty, spotkania z twórcami, wystawy, koncerty i imprezy muzyczne, warsztaty i wykłady mistrzowskie.

Gleb Panfiłow - reżyser i scenarzysta, jeden z częściej nagradzanych rosyjskich twórców filmowych w maju obchodził będzie 80. urodziny. Zainteresowanie krytyków wzbudził już pełnometrażowy debiut Panfiłowa – „Trzeba przejść i przez ogień”, poruszający temat rosyjskiej wojny domowej, który przyniósł mu Grand Prix na Festiwalu Filmowym w Locarno. Nagrodę dla najlepszej aktorki zdobyła tam również Inna Churikova, późniejsza żona i muza reżysera, grająca w filmie Panfiłowa główną rolę. Kolejnym sukcesem okazał się także drugi film twórcy – „Początek”, opowiadający historię robotnicy wcielającej się w rolę Joanny ďArc w realizowanym przez fabrykę, w której pracuje, przedstawieniu. Dzieło doskonale łączące w sobie wątki dramatyczne z komediowymi, nagrodzone zostało Srebrnym Lwem na festiwalu w Wenecji. Istotą filmów Panfiłowa jest głęboko humanistyczne przesłanie i wiara w człowieka, który nękany przez różne przeciwności losu, poddany najtrudniejszym próbom charakteru nie zatraca swojej wrażliwości i człowieczeństwa. W Iluzjonie w terminie: 21 - 31 maja, zaprezentowane zostaną filmy reżysera takie jak wspomniany: „Początek” oraz „Trzeba przejść i przez ogień”, a także późniejsze dzieła: „Proszę o głos”, „Temat” czy dwuczęściowy „Hamlet”.

Grace Kelly, ulubiona aktorka Alfreda Hitchcocka, laureatka Oscara i gwiazda kina lat 50., stworzyła liczne niezapomniane kreacje w filmach takich jak: „Okno na podwórze”, „Złodziej w hotelu”, „Mogambo” czy „M jak morderstwo”.  Amerykański Instytut Filmowy w 1999 roku przyznał jej zaszczytne 13. miejsce na liście największych gwiazd amerykańskiego kina.

Błyskotliwa kariera zakończyła się z chwilą przyjęcia oświadczyn księcia Monako - Rainiera Grimaldi. Po ślubie, Kelly nosząca oficjalnie tytuł księżnej Monako na prośbę męża musiała całkowicie odciąć się od filmowego świata. W księstwie objęto zakazem dystrybucji kinowej filmy z udziałem aktorki. Gwiazda przez całe swoje życie uważana była za ikonę stylu i dobrego gustu. Projektant mody – Oscar de la Renta wspominając oszałamiający wygląd Kelly w dniu ślubu powiedział o niej: „nadała ona nowy sens słowu ikona stając się ponadczasową panną młodą". W dniach: 23 – 25 maja zapraszamy na weekend z Grace Kelly, podczas którego w Iluzjonie pokażemy filmy: „Dziewczyna z prowincji”, za który artystka uhonorowana została Oscarem, a także „Złodzieja w hotelu” oraz western „W samo południe”. 23 maja odbędzie się pokaz filmu biograficznego o życiu aktorki, w którą wcieliła się Nicole Kidman, zatytułowany: „Grace. Księżna Monako”. Po seansie zapraszamy na spotkanie z Karoliną Korwin-Piotrowską, z którą porozmawiamy o ponadczasowych ikonach mody i stylu.

W maju, w bloku Seans na życzenie pokażemy dwa filmy będące jednymi z najbardziej cenionych dzieł kinematografii światowej. Na pierwszy z nich, zrealizowany przez Andrzeja Wajdę – „Wszystko na sprzedaż”, zapraszamy w dniu 5 maja. Film ten jest nieco ironicznym i prześmiewczym obrazem środowiska filmowego, ale też hołdem złożonym tragicznie zmarłemu – Zbigniewowi Cybulskiemu. Drugi z nich, którego projekcja odbędzie się 29 maja, „Siedmiu samurajów” w reżyserii Akiry Kurosawy opowiada o siedmiu roninach wynajętych przez mieszkańców wioski do ich ochrony przed atakami bandytów. Obraz japońskiego reżysera określany mianem „arcydzieła”, stanowi ważny wkład w historię kina i stał się inspiracją dla wielu późniejszych filmów akcji.

W dniu 10 i 20 maja zapraszamy na pokazy specjalne dwóch dzieł Michała Waszyńskiego: „Będzie lepiej” – komedii z udziałem popularnych przed wojną gawędziarzy radiowych – Szczepka i Tońka oraz „Wielkiej drogi” – opowiadającej o losach pary narzeczonych rozłączonych wojną. Film ten, w którym znalazły się liczne wstawki dokumentalne przedstawiające formowanie się, przemarsz oraz działania wojenne armii generała Andersa, pokazany zostanie w związku z 70. rocznicą zakończenia walk pod Monte Cassino.  

6 maja zapraszamy na film Stanisława Różewicza „Kobieta w kapeluszu”, który pokazany zostanie w ramach cyklu edukacyjnego Kino/Teatr. Podczas każdego ze spotkań poprzedzających projekcję nasi goście, twórcy teatralni i filmowi, starają się przyjrzeć temu, w jaki sposób medium takie jak kino opowiada o teatrze i jego codzienności. Swój autorski komentarz do filmu przedstawi tym razem aktorka – Beata Fudalej.

W przyszłym miesiącu, w cyklu Kryminalna Mała Czarna, zaprezentujemy kolejne znakomite dzieła z gatunku kina kryminalnego. W dniach: 23 i 30 maja w Iluzjonie będzie można zobaczyć filmy takie jak: „Podwójne ubezpieczenie” Billy’ego Wildera – jeden z najciekawszych obrazów kina noir z udziałem niezapomnianej Barbary Stanwyck, „Kobieta w oknie” w reżyserii Fritza Langa inspirowany teoriami Zygmunta Freuda, zaskakujący kryminał „Harry Angel” Alana Parkera pełen niepokojących wątków satanistycznych i voodoo czy „Niagara” Henry’ego Hathawaya z uwodzicielsko piękną i równie niebezpieczną - Marylin Monroe.

 

25 maja, w  Małym Iluzjonie, zapraszamy na trzecie już spotkanie w ramach cyklu Za siódmą górą, który pomaga odkryć przed dziećmi magiczny świat baśni, a także zwyczaje i tradycje różnych kultur. Tym razem na mapie naszych muzyczno-baśniowych podroży znajdą się kraje arabskie. W podroż na Bliski Wschód zabiorą nas dźwięki neyu (rodzaj fletu) oraz kanunu (podobny do cytry instrument strunowy), na których zagra Hubert Połoniewicz oraz głos Asi Kasztelaniec, która przeczyta wybrane baśnie arabskie. Po części literacko-muzycznej zaprosimy wszystkich na projekcję animacji uznanego francuskiego twórcy Jeana Image’a „Cudowna lampa Aladyna”. Dzięki niej mali widzowie przeniosą się w czasy znane z perskich legend, które wypełniają magiczne przedmioty – czarodziejskie lampy, latające dywany oraz postaci takie jak Dżin, czarnoksiężnik, czy sułtan.

Pod koniec miesiąca odbędą się kolejne spotkania w ramach cyklu Młodzi gniewni młodzieżowy klub filmowy. Pokazujemy w nim filmy przeznaczone dla młodzieży uczęszczającej do gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych. Ideą tego cyklu jest zaproszenie młodych ludzi do uczestnictwa w kulturze w pozaszkolnym trybie. 26 maja zapraszamy młodzież gimnazjalną na film „Uciekinier” w reżyserii Jeffa Nicholsa, poruszającą opowieść o przyjaźni dwóch chłopców i tytułowego uciekiniera, w którego postać wcielił się Matthew McConaughey. Po filmie zaprosimy młodzież do dyskusji.  29 maja z kolei odbędzie się pokaz (skierowany do młodzieży ponadgimnazjalnej) filmu „Wyjście przez sklep z pamiątkami” legendy street artu – Banksyego, artysty, którego prace znajdują się na całym świecie – nie tylko w galeriach, ale także w przestrzeni miejskiej. Projekcji towarzyszyć będzie rozmowa o street arcie, graffiti i innych miejskich wariantach sztuki uprawianej „w biegu” i „pod osłoną nocy”.

 

Szczegóły na www.iluzjon.fn.org.pl

 

Ceny biletów na seanse: 12 - 17 zł.

Kino Iluzjon; Ul. Narbutta 50 a; 02-536 Warszawa

Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

OSOBY DO KONTAKTU:

Marlena Gabryszewska, tel.: 692 769 264; e-mail mgabryszewska@fn.org.pl

 

 

Galeria

Pliki do pobrania

Maj w Iluzjonie - ulotka [.pdf]