Wczoraj, 20 listopada, w kinie Iluzjon - Muzeum Sztuki Filmowej w Warszawie odbyło się otwarcie 8. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”.
Festiwal zainaugurował zdobywca Srebrnego Lwa na tegorocznym MFF w Wenecji – najnowszy film Andrieja Konczałowskiego „Białe noce listonosza Aleksieja Triapicyna” (2014). Odbył się również występ Marty Nowickiej - studentki Wydziału Operowego Wiedeńskiego Uniwersytetu Muzycznego. O oprawę muzyczną zadbał Marcin Pukaluk - kompozytor, performer i wielki pasjonat filmu niemego. Na uroczystości byli obecni m.in. Ambasador FR Siergiej Andriejew, Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz oraz Dyrektor Filmoteki Narodowej prof. Tadeusz Kowalski.
Po raz ósmy będziemy mogli pokazać widzom najlepsze rosyjskie filmy. Pomimo tego, co dzieje się na świecie, nie mieliśmy trudności z organizacja festiwalu. Wszyscy nasi partnerzy, patroni medialni, wszystkie instytucje, które finansują festiwal pozostali z nami – mówiła wczoraj Małgorzata Szlagowska, dyrektorka Festiwalu. W tym roku mamy ponad sto filmów w kilkunastu sekcjach tematycznych (…) najważniejszą jest ta konkursowa, w której zaprezentujemy 16 filmów wybranych spośród najlepszych festiwali filmowych na świecie, m.in. w Soczi czy Moskwie. (…) Filmy te będzie oceniać polskie jury, m.in. Maciej Pieprzyca – przewodniczący jury.
Tegoroczna edycja „Sputnika” poświęcona jest rosyjskiej fantastyce. Z tej okazji podczas otwarcia Festiwalu organizatorzy oraz goście połączyli się (na żywo) z kosmonautami z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W programie „Sputnika” znajdzie się m.in. mockument Aleksieja Fiedorczenki „Pierwsi na księżycu”, opowiadający o lądowaniu radzieckich kosmonautów na Księżycu, „Solaris” uważany za jeden z najlepszych filmów science fiction w historii kinematografii światowej w reżyserii Andrieja Tarkowskiego, „Stalker” – luźna filmowa adaptacja powieści braci Strugackich „Piknik u skraju drogi” czy najlepsze tytuły poprzednich edycji Festiwalu w ramach bloku „The best of Sputnik”.
Zaprezentowana zostanie również retrospektywa filmów Andrieja Konczałowskiego, który osobiście spotka się z widzami 30 listopada i zagości na zamknięciu Festiwalu.
Projekcje 8. Sputnika w Kinotece i Iluzjonie potrwają do 30 listopada. Następnie wyruszą w filmową podróż po trzydziestu polskich miastach. Filmoteka Narodowa jest partnerem Festiwalu.
Plan projekcji w kinie Iluzjon:
Kino Iluzjon; ul. Narbutta50 a; 02-536 Warszawa
Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl