W latach trzydziestych rozgłośnia lwowska Polskiego Radia emitowała audycje rozrywkowe „Na Wesołej Lwowskiej Fali”, których słuchało ponad 6 milionów osób! Najpopularniejszymi postaciami tych audycji byli Szczepko i Tońko. W 1936 roku kinematografia upomniała się o radiowych ulubieńców publiczności i tak powstał pomysł nakręcenia filmu z nimi w rolach głównych. Mowa oczywiście o komedii „Będzie lepiej” w reżyserii Michała Waszyńskiego. Odnowioną cyfrowo wersję w zupełnie nowej jakości pokażemy już 8 marca w Iluzjonie – w kolejnej odsłonie naszego cyklu „Z miłości do kina”.
Prace nad komedią „Będzie lepiej” okazały się bardzo czasochłonne i trwały ponad pół roku. Najbardziej cieszy fakt, że wreszcie całkowicie kompletne są melodyjne piosenki z tego filmu autorstwa Henryka Warsa. Poza wspomnianymi komikami w filmie obsadzono trójkę aktorów, którzy kilka miesięcy wcześniej szturmem zdobyli serca widzów w komedii „Ada to nie wypada”, czyli Lodę Niemirzankę, Aleksandra Żabczyńskiego oraz Antoniego Fertnera.
Więcej ciekawostek nie tylko o samym filmie, lecz także o pracach nad zniszczoną taśmą i interesujących odkryciach w „Będzie lepiej” zdradzimy tuż przed seansem podczas prelekcji.
Będzie lepiej reż. Michał Waszyński
A wszystkim miłośnikom przedwojennych filmów serdecznie polecamy program „100 lat miłości” na antenie Telewizji Kino Polska. To okazja do poznania tajników fascynującego procesu digitalizacji, który przybliżą widzom - wraz z niezliczonymi anegdotami dotyczącymi przedwojennego polskiego kina i jego gwiazd - pracownicy Filmoteki Narodowej - Paulina Świątek i Michał Pieńkowski.
Najbliższa emisja już w niedzielę (1 marca) o 11.30.
Projekcje w ramach cyklu:
08.03.2015, godz 18:00
Sala Stolica
przed filmem prelekcja Michała Pieńkowskiego
|
|
16.03.2015, godz 18:00
Sala Mała Czarna
|
|
21.03.2015, godz 17:45
Sala Stolica
|
|
29.03.2015, godz 15:45
Sala Mała Czarna
|
REZERWACJE:
Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl
Przy okazji cyklu pragniemy podkreślić, że Filmoteka Narodowa jest partnerem projektu FORWARD, którego celem jest stworzenie zautomatyzowanego systemu określania statusu praw różnych typów dzieł audiowizualnych, w tym dzieł osieroconych. Celem wprowadzenia systemu jest wyszukiwanie i opracowywanie informacji niezbędnych do zdefiniowania statusu praw dzieł audiowizualnych. Dzięki temu instytucje kultury, jednostki komercyjne i wszyscy inni potencjalni użytkownicy dzieł audiowizualnych otrzymają jasne wskazówki czy dane dzieło jest w domenie publicznej, czy jest objęte prawami autorskimi, czy też jest dziełem osieroconym i na jakich warunkach może być rozpowszechniane w Europie.
Więcej o projekcie: TUTAJ
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków programu ICT-PSP