„U kresu drogi” - czerwcowe Z miłości do kina w Iluzjonie

09.06.2015

Profesor Jan Turwid pracuje nad nową szczepionką, przez co nie ma czasu dla swojej żony. Prosi więc dawnego kolegę, hrabiego Wiktora Łańskiego, by dotrzymywał jej towarzystwa. Wiktor szybko zdobywa sympatię Gabrieli, ciotki Kordelii i Weroniki, córki Turwidów. Jan wyjeżdża na kongres lekarski, gdzie przedstawia wyniki swoich prac. Gabriela zwierza się Wiktorowi, że bardzo kocha męża, ale martwi się, że oddalili się od siebie. Łański postanawia wyjechać. Na pożegnanie Gabriela całuje znajomego, a scenę tę widzi Jan. Przekonany, że żona go zdradza, wstrzykuje sobie surowicę i pozoruje własną śmierć.

Jak zakończy się ta historia? Czy małżonkowie do siebie wrócą? Co stanie się z Wiktorem Łańskim? Wszystko wyjaśni się już w najbliższą niedzielę na filmie „U kresu drogi”, na który zapraszamy już 14 czerwca na 18:00 do stołecznego Iluzjonu.

 
U kresu drogi, reż. Michał Waszyński
 

Film wyróżnia doskonale prowadzona przez reżysera melodramatyczna fabuła i znakomita gra odtwórcy głównej roli, Kazimierza Junoszy-Stępowskiego. U jego boku zagrały piękne i utalentowane aktorki - Irena Malkiewicz-Domańska, dla której była to pierwsza duża rola filmowa oraz Tamara Wiszniewska. Projektantem wspaniałych kobiecych kreacji, które wykorzystano w filmie był Jerzy Kersen, znany bywalec sławnej warszawskiej cukierni Lourse`a.

 
U kresu drogi, reż. Michał Waszyński

 

W zbiorach Filmoteki Narodowej zachowało się aż pięć oryginalnych przedwojennych kopii filmu, niestety cztery z nich to tylko krótkie fragmenty. Dzięki połączeniu ze sobą tych pięciu materiałów mogliśmy uzupełnić większość ubytków aby dziś po latach pokazać go Państwu w pełnej krasie.

 

U kresu drogi, reż. Michał Waszyński
 

To chyba jedyny polski film z lat trzydziestych, który można zaliczyć do gatunku kina grozy. Już same monumentalne dekoracje przedstawiające pałac Turwidów budzą niepokój. Kostiumy żony profesora także idealnie wpasowują się w tę atmosferę. Natomiast sceny przedstawiające pozorną śmierć głównego bohatera lub potajemny powrót przez pałacowe kazamaty do swej pracowni zasługują na miano świetnego dreszczowca.

 

Będzie się można o tym przekonać 14 czerwca.

 

Projekcje w ramach cyklu:

14.06.2015, godz 18:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe przed filmem prelekcja Michała Pieńkowskiego
Rezerwacja/zakup biletu
18.06.2015, godz 20:00
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu
23.06.2015, godz 18:15
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu
28.06.2015, godz 18:15
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu

 

Zapraszamy!

 

Rezerwacje:

Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

 

Galeria