Wrzesień w Iluzjonie

27.08.2015

Jesień w Iluzjonie rozpoczniemy gorącymi dźwiękami muzyki. Przez cały wrzesień nasze kino rozbrzmiewać będzie rozmaitymi rytmami począwszy od jazzowo – soulowych wokali Amy Winehouse poprzez filmowe przeboje autorstwa Krzysztofa Komedy na romantycznych balladach Nicka Cave’a kończąc. Zaprezentujemy dokumenty opowiadające o legendach światowej sceny muzycznej takich jak: wokalista i gitarzysta słynnej punkrockowej grupy „The Clash” – Joe Strummer („Joe Strummer: Niepisana przyszłość“), twórcy polskiego zespołu jazzowego - „Miłość“, których zobaczymy w filmie Filipa Dzierżawskiego o tym samym tytule oraz wspomniany Nick Cave – lider australijskiej grupy „Nick Cave and the Bad Seeds“ („20 000 dni na Ziemi”) i  Amy Winehouse – tragicznie zmarła piosenkarka, autorka niezapomnianych przebojów: „Back To Black” i „Rehab” („Amy”).

 „Amy Winehouse”, reż. Asif Kapadia
 

Minione miesiące były wyjątkowe pod kątem liczby interesujących premier kinowych. Filmowy urodzaj zapewne sprawił, że niejednemu wytrawnemu widzowi umknął jakiś istotny tytuł. Dlatego też, z myślą o widzach, którzy chcieliby nadrobić filmowe zaległości przygotowaliśmy cykl Last Shot. Co miesiąc na ekranie Iluzjonu przypominać będziemy najciekawsze tytuły ostatnich miesięcy, których próżno już szukać w innych kinach. We wrześniowym programie znajdą się m.in.: przejmujący, nominowany do Oscara film Abderrahmane Sissako – „Timbuktu”, opowiadający o życiu mieszkańców miasta w Mali, w którym władze przejęli dżihadyści narzucający im swój terrorystyczny reżim. W cyklu tym zobaczymy także głośny film Ronit Elkabetz – „Viviane chce się rozwieść” ukazujący historię walczącej o wolność i niezależność tytułowej bohaterki, która według izraelskiego prawa, aby uzyskać formalny rozwód musi otrzymać zgodę męża. Na uwagę zasługuje również „Anioł” Amina Dory - zaskakująca, pełna ciepła i humoru historia rodziny wychowującej synka z zespołem Downa w małym, libańskim miasteczku. Na przegląd zapraszamy w dniach: 4 - 30 września.
 

„Taxi-Teheran”, reż. Jafar Panahi
 

Brian De Palma nie przez przypadek został okrzyknięty w środowisku filmowym „nowym wcieleniem Alfreda Hitchcocka”. Podobnie jak Mistrz suspensu, uwielbia on kryminalne intrygi. Nieustannie stara się zaskakiwać swych widzów, a gdy rozwiązanie zagadki wydaje się być już w zasięgu ręki, zręcznie myli tropy i serwuje publiczności co raz to większą dawkę napięcia i emocji zgodnie z zasadą: „Film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć”. Twórczość De Palmy niejednokrotnie wzbudzała też kontrowersje. Reżyser znany jest ze swego upodobania do ukazywania na ekranie makabrycznych morderstw, perwersji czy seksualnych obsesji. Prawdziwy sukces komercyjny twórca zdobył dopiero po 16 latach od swego debiutu za sprawą horroru „Carrie” - ekranizacji powieści Stephena Kinga. Chociaż przez wielu krytyków uznawany jest za jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów charakteryzującego się niezwykle indywidualnym stylem, to posiada on też dość liczne grono zagorzałych przeciwników.  Świadczą o tym chociażby pięciokrotne nominacje do nagród Złote Maliny w kategorii – Najgorszy reżyser za uznawane obecnie za kultowe już dzieło takie jak: „Człowiek z blizną” czy „W przebraniu mordercy”. Warto zaznaczyć, iż z drugiej strony De Palma jest laureatem tak prestiżowej nagrody jak Złote Lwy w Wenecji za reżyserię filmu „Na gorąco”. W nadchodzącym miesiącu, w związku z 75. urodzinami reżysera w Iluzjonie w terminie: 5 – 28 września zobaczyć będzie można filmy jego autorstwa wśród, których znajdą się m.in.: „Życie Carlita”, „Nietykalni” i „Świadek mimo woli”.
 

 „Człowiek z blizną”, reż. Brian De Palma 
 

Nie było w historii kina drugiej takiej aktorki, która potrafiłaby w równym stopniu roztoczyć wokół siebie aurę tajemniczości i nieprzystępności jak robiła to Greta Garbo. Aktorka unikała mediów, praktycznie nie udzielała wywiadów i nieczęsto też można było zobaczyć ją na organizowanych przez filmowe środowisko, wydarzeniach. Z biegiem czasu wokół jej osoby narósł mit według, którego była ona samotniczką najlepiej czującą się we własnym towarzystwie. Informacje te były celowym zabiegiem wytwórni MGM, która chciała z milczącej i tajemniczej Garbo wykreować niedostępną, zjawiskową boginię, dostępną zwykłym śmiertelnikom wyłącznie za pośrednictwem srebrnego ekranu. Aktorka rozpoczęła swoją karierę od występowania w reklamach odzieżowych, a jej kariera filmowa rozpoczęła się na dobre dzięki szwedzkiemu reżyserowi - Mauritzowi Stillerowi. Garbo zagrała w jego słynnym filmie „Gdy zmysły grają”, a niedługo potem wspólnie ruszyli na podbój Hollywood. Artystka była jedną z nielicznych gwiazd, której udało się z dużym sukcesem wejść w epokę kina dźwiękowego. Jej pierwszym filmem mówionym był obraz – „Anna Christie”, w którym Garbo zachwyciła widzów swoim niskim, zmysłowym głosem. Produkcja przyniosła jej sławę oraz nominację do Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Kolejne znakomite filmy z jej udziałem to także: „Mata Hari”, „Ludzie hotelu”, „Anna Karenina” czy też, „Królowa Krystyna”, w którym zagrała tytułową rolę, często uznawaną za jej największe aktorskie osiągnięcie. W nadchodzącym miesiącu mija 110. rocznica urodzin (zaś w kwietniu br. obchodziliśmy 25. rocznicę śmierci) tej wielkiej gwiazdy ekranu w związku z czym, od 15 do 29 września w Iluzjonie zobaczyć będzie można filmy okresu dźwiękowego z udziałem Grety Garbo takie jak: „Ninoczka”, „Dwulicowa kobieta”, „Pani Walewska” i „Dama Kameliowa”.

 

„Ludzie w hotelu”, reż. Edmund Goulding 
 

Po przepięknie sfilmowanym, poruszającym i przepełnionym nostalgią „Wielkim pięknie” nadszedł czas na nowy film Paolo Sorrentino – „Młodość”. Oczekiwania w stosunku do nowego dzieła laureata Oscara były ogromne, podobnie jak obawy. Te ostatnie jak się okazało niesłusznie. Krytykom bardzo przypadła do gustu opowieść o dwojgu dobiegających osiemdziesiątki przyjaciołach (w tej roli znakomici Michael Caine i Harvey Keitel), którzy w podalpejskim sanatorium wspominają swoją przeszłość. Z dnia na dzień obraz ten zyskuje sobie także coraz liczniejsze grono fanów wśród publiczności. Film ten zobaczyć będzie można w Iluzjonie już we wrześniu, ale dla fanów włoskiego reżysera mamy dodatkową niespodziankę. W nadchodzącym miesiącu w naszym kinie przypomnimy również wcześniejsze filmy twórcy, m.in.: ukazujące uroki Wiecznego Miasta, wspomniane – „Wielkie piękno”, komediodramat – „Wszystkie odloty Cheyenne’a” z intrygującą kreacją Seana Penna, a także filmowy portret kontrowersyjnego polityka, Giulio Andreottiego - „Boski”. Na filmy Paolo Sorrentino zapraszamy od 15 do 25 września.
 

„Młodość”, reż. Paolo Sorrentino 
 

Z żalem żegnamy Jerzego Płażewskiego - wybitnego krytyka filmowego, historyka kina i jurora najważniejszych festiwali filmowych świata m.in. w San Sebastián, Karlowych Varach, Berlinie czy Cannes. Dla Filmoteki Narodowej był On jednak przede wszystkim wielkim przyjacielem pełniącym przez wiele lat funkcję przewodniczącego Rady Programowo-Naukowej FN. Chcąc uczcić pamięć o tej wspaniałej osobie postanowiliśmy stworzyć przegląd filmowy, w którym pokażemy klasyczne obrazy polecane przez Jerzego Płażewskiego w cyklu felietonów „Filmy, które trzeba znać” napisane dla portalu Stopklatka.pl. Wśród prezentowanych przez cały miesiąc dzieł znajdą się m.in.: „Jak w zwierciadle” Ingmara Bergmana, „Zmierzch bogów” Luchino Viscontiego, „Rashomon” Akiry Kurosawy oraz „Czyż nie dobija się koni” Sydneya Pollacka. 

 

 
„Czyż nie dobija się koni”, reż. Sydney Pollack
 

Od 13 września do 13 grudnia na Zamku Królewskim prezentowana będzie wystawa pt. “Napoleon i sztuka empiru” po raz pierwszy w Polsce ukazująca tak obszernie artystyczne dokonania Francji doby napoleońskiej. W związku z wydarzeniem, którego partnerem jest Filmoteka Narodowa, w Iluzjonie zaprezentujemy cykl filmowy - Napoleon i jego czasy, poświęcony osobie jednego z najważniejszych dowódców w historii. W ciągu czterech miesięcy, w każdą niedzielę o godzinie 18.00, w sali Mała Czarna zobaczyć będzie można filmy z całego świata poświęcone tematyce napoleońskiej, na który złożą się dzieła takie jak: „Jeniec Europy” Jerzego Kawalerowicza, „Przygody Gerarda” Jerzego Skolimowskiego, „Waterloo” i Wojna i pokój” Siergieja Bondarczuka czy też, „Pani Walewska” w reżyserii Clarence’a Browna.
 

 „Waterloo”, reż. Siergiej Bondarczuk

We wrześniu, w ramach Z miłości do kina - filmy przedwojenne w nowej odsłonie nasi widzowie zobaczą obraz „Fredek uszczęśliwia świat” w reżyserii Zbigniewa Ziembińskiego. Film opowiada historię tytułowego wynalazcy,  twórcy telefonowizora - urządzenia, które po podłączeniu do aparatu telefonicznego pozwala widzieć osobę, z którą się rozmawia. Genialny wynalazek przyniesie Ferdkowi nie tylko rozgłos, ale również wywoła całą lawinę zabawnych nieporozumień. We wrześniu przypomnimy także pokazywane już wcześniej w cyklu przeboje takie jak: „Ada! To nie wypada!” oraz „Jadzia”. Tradycyjnie, przed niektórymi seansami prelekcję wygłosi znawca przedwojennego polskiego kina – Michał Pieńkowski. Wspomniane filmy będzie można zobaczyć w Iluzjonie od 5 do 26 września.
 


„Fredek uszczęśliwia świat”, reż. Zbigniew Ziembiński

W ramach cyklu Kultura Dostępna we wrześniu w Iluzjonie zobaczymy najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej – „Body/Ciało” za reżyserię, którego nagrodzona została Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu filmowym w Berlinie. W programie znajdą się także doceniony przez publiczność i krytyków komediodramat Bodo Koxa – „Dziewczyna z szafy”, a także produkcje takie jak: „Hardkor Disko” Krzysztofa Skoniecznego oraz „Ambassada”  Juliusza Machulskiego.

 

Dziewczyna z szafy, reż. Bodo Kox

Już w przyszłym miesiącu zapraszamy wszystkich młodych widzów na kolejny sezon i zupełnie nową odsłonę naszego młodzieżowego klubu filmowego – Młodzi gniewni! Od września do maja zobaczycie w Iluzjonie największe kinowe przeboje, które podbiły serca publiczności na całym świecie i nierzadko zdobyły status dzieła kultowego. Będziemy toczyć burzliwe dyskusje, spotykać się z odnoszącymi sukcesy ludźmi kina młodego pokolenia, a także pokażemy wam jak napisać własną recenzję filmową. Każde z naszych ośmiu spotkań podzieliliśmy tak, by odnosiło się ono do jednego ze składników „kuchni filmowej”. 29 września pokażemy Z odzysku w reżyserii Sławomira Fabickiego. Zwieńczeniem cyklu będzie rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą recenzję jednego z obejrzanych podczas wszystkich spotkań, filmu. Zwycięski tekst opublikowany zostanie jako news na stronie Filmweb.pl. oraz na stronie kina Iluzjon. Na uczestników zabawy czekają nagrody-niespodzianki!

 Z odzysku, reż Sławomir Fabicki

 

Widzów Małego Iluzjonu zabierzemy tym razem w Podróże dookoła świata. Jak zwykle możemy liczyć na doborowe towarzystwo bajkowych postaci. Tym razem będą to m.in.: Koziołek Matołek, który opuści swój ukochany Pacanów by odwiedzić Teksas, gdzie spotka szajkę bandytów z Krwawym Joe na czele, a także Bolek i Lolek. Podczas wrześniowych, weekendowych poranków chłopcy zawitają w tak odległe zakątki świata jak wyspy Polinezji czy stoki Kilimandżaro. W inną, magiczną podróż opowiadającą o dojrzewaniu, odkrywaniu własnego „ja” i potrzebie otwarcia się na drugiego człowieka naszych najmłodszych widzów zabiorą twórcy pięknej animacji „Mały Książę” inspirowanej słynną baśnią Antoine’a de Saint-Exupéry’ego.

 

„Mały Książę”, reż. Mark Osborne

 

Dzieci, którym mało będzie filmów zapraszamy w każdą niedzielę miesiąca o godzinie 12.00 do rotundy kina Iluzjon na niezwykłe warsztaty plastyczne – Ćwiczenia z widzenia inspirowane wielkimi dziełami sztuki. Zajęcia autorstwa Katarzyny A. Jarnuszkiewicz przygotują najmłodszych do kontaktu ze sztuką poprzez działania plastyczne. Tematami spotkań będą obiekty z historii sztuki, czasem również literatury. Podstawowe pojęcia ze świata sztuki takie jak: horyzont, perspektywa, kontrast czy kolor rozpoznane i nazwane przez uczestników na zajęciach, staną się w ich rękach narzędziami do budowy własnego rysunku, obrazu lub rzeźby.

 

Ceny biletów na seanse repertuarowe: 10 - 17 zł

Kasa kina – (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Galeria

Pliki do pobrania

Repertuar [pdf]