Wojny Światów – przegląd filmów science – fiction

02.10.2015

„Wojny światów” to jedyny w swoim rodzaju, pierwszy w Polsce przegląd filmów science – fiction skrojony na modłę popularnych w latach 50. XX wieku w USA tzw. „podwójnych pokazów” („double bill”). W ciągu tych kilku dni goście Iluzjonu zobaczą w jaki sposób o świecie przyszłości opowiadali dotychczas twórcy z Hollywood a jak wyobrażali go sobie m.in. filmowcy w krajach socjalistycznych czy Japonii. W programie znajdą się chociażby niezmiernie ciekawe z dzisiejszej perspektywy produkcje Sci-fi klasy B. Zestawimy ze sobą filmy takie jak: „Goście z galaktyki Arkana” – Critters”, „Godzilla” – „Ostatni brzeg” czy też „Milcząca gwiazda” – „Obcy – 8. pasażer „Nostromo”. Publiczność czeka istne spektrum tematów: atomowa apokalipsa, międzyplanetarne podróże, „lemowska” futurologia i inne pozaziemskie anomalie. W Iluzjonie od 2 do 10 października.

Dołącz do wydarzenia!

 „Bliskie spotkania trzeciego stopnia”, reż. Steven Spielberg
 

Widzowie Iluzjonu rozsmakują się w popularnych w latach 50 XX wieku w USA tzw. „podwójnych pokazach” („double bill”, „double features”), które polegały na tematycznym łączeniu dwóch filmów, tak aby widownia (zazwyczaj w kinach samochodowych) mogła zostać w kinie trochę dłużej… System ten spopularyzował filmy klasy B. Pokolenie tzw. „baby boom-u” umiłowało kulturę popularną. Dziś do dziedzictwa „podwójnych pokazów” nawiązują zarówno popularne powieści Stephena Kinga, jak i filmy Quentina Tarantino.
 

 Bliskie spotkania trzeciego stopnia, reż. Steven Spielberg


W ramach przeglądu zobaczymy fantastyczne filmowe pary. Przybysz z przyszłości zwany onegdaj „Elektronicznym mordercą” („Terminator”, reż. James Cameron, 1984), powalczy o prymat z bohaterem, który przemierzy czas do roku 802701 („Wehikuł czasu”, reż. George Pal, 1960). Astronauci wylądują na obcej (sic!) planecie, na której czai się potwór („Obcy – 8. pasażer „Nostromo”), a ich „koledzy” kosmonauci będą musieli w tym czasie walczyć z żarłoczną, kosmiczną magmą („Milcząca gwiazda”). Radioaktywne promieniowanie zagrozi mieszkańcom Australii w ponurym „Ostatnim brzegu” („On the Beach”, reż. Stanley Kramer, 1959). Inny efekt wywoła na ekranie ten sam atomowy blask rodząc ogromnego jaszczura zwanego Godzillą („Gojira”). Będzie też podwójna inwazja kosmitów strasznych i zabawnych zarazem. A to za sprawą „Gości z galaktyki Arkana” („Gosti iz galaksije”, reż. Dusan Vukotic, 1981”) i „Critersów” („Critters”, reż. Stephen Herek, 1986). W przeglądzie znalazła się też przestrzeń dla klasyki science – fiction: „Bliskich spotkań trzeciego stopnia” (reż. Steven Spielberg, 1977), „Solaris” (reż. Andriej Tarkowski, 1972 oraz reż. Steven Soderbergh, 2002), „Brazil” (Terry Gilliam, 1985) czy „O-bi, o-ba czyli koniec cywilizacji” (reż. Piotr Szulkin, 1984).

Przegląd „Wojny Światów” odbędzie się w ramach Międzynarodowego Tygodnia Kosmosu. Autorski wybór tytułów oraz ich nieoczywiste zestawienia opracował znawca kina klasy B – dr Jacek Rokosz, który przed wybranymi pokazami wprowadzi widzów w nieznane sfery science – fiction.

 

„Brazil”, reż. Terry Gilliam

Fantastyczne kino klasy B

Od czasów Georgesa Meliesa „niesamowite opowieści” i „fantastyczne przygody” rozpalały wyobraźnie kolejnych pokoleń widzów na całym świecie. Widownia dzięki filmom pokonywała barierę czasu i przestrzeni przemierzając nieznane galaktyki, odwiedzając nowe światy zamieszkiwane przez obce formy życia. Zdarzało się, że rodzimą Ziemię najeżdżały obce, kosmiczne cywilizacje. Niezależnie od tego czy człowiek wystrzeliwał się w kosmos czy pozostawał w swoich domowych pieleszach narażał się na konfrontację z nieznanym mówi Jacek Rokosz

To niemożliwe! Godzilla wchłonęła ogromne ilości radioaktywnej materii i wciąż żyje!” (fragment filmu „Godzilla” reż. Ishiro Honda, 1954)

Fantastyczne kino klasy B zwyczajnie pobudzało (i nadal pobudza - ?) eskapizm widowni. W zależności od czasów w jakim powstawały filmy – albo lansowały one modne trendy lub też rozbudzały społeczne fobie. Na przykład w latach 50. XX wieku największym zagrożeniem dla świata był syndrom nadchodzącej atomowej apokalipsy i jej konsekwencji. Filmy takie jak „Godzilla” („Gojira”, reż Ishiro Honda, 1954) to wyraz tych lęków ubranych w gumowy, popkulturowych kostium. W latach 70. „kino nowej przygody” to z jednej strony epicka „space-opera” np. „Gwiezdne Wojny” („Star Wars” reż. George Luca, 1977), z drugiej strach przed biologicznym zainfekowaniem przez kosmicznego pasożyta np. „Obcy” („Alien”, reż. Ridley Scott, 1979). W Polsce nieco inaczej. Nieliczne przykłady kina fantastycznego stanowiły dziwny mariaż propagandy z kinem ambitnym. „Milcząca gwiazda” (reż. Kurt Maetzig, 1960) to spektakularna wizualnie adaptacja prozy Stanisława Lema z socrealistycznym przesłaniem. Jakkolwiek interpretować dawne kino science-fiction, jedno pozostaje wciąż aktualne: realizowane dla budzenia przyjemności u widowni, wciąż tę funkcję spełniają. Cóż z tego, że filmy te oglądane są dziś z przymrużeniem oka? Zabawa jest wciąż wyborna! Parafrazując fragment dialogu z „Ostatniego brzegu”: nawet jeśli nie lubicie takiego kina i tak warto zostać odrobinę dłużej”. 

[w informacji wykorzystano fragmenty tekstu Jacka Rokosza]
 

„Godzilla”, reż. Ishiro Honda

 

Klancyk vs. Klątwa Doliny Węży

Tych, którym spotkań (trzeciego i innych stopni) będzie wciąż mało, zapraszamy 10 października na wieczór, w którym absurd spotka się z absurdem czyli „Klątwę Doliny Węży” (reż. Marek Piestrak, 1987) w interpretacji teatru improwizowanego Klancyk, który przeanalizuje kultowe dzieło polskiej szkoły horroru. Na sali pojawi się pozostający w ukryciu przez wiele lat, niedoceniany trzeci reżyser tego filmu. Twierdzi on, że  sam wszystko nakręcił i że to on jest prawdziwym autorem „Klątwy...”. Tajemniczy jegomość omówi wybrane sceny, odpowie na nurtujące nas pytania. Improwizatorzy na żywo odegrają wycięte sceny z filmu, zdradzą kulisy planu i tajemnice sukcesu tej wiekopomnej superprodukcji.

 

 
Klątwa Doliny Węży, reż. Marek Piestrak

 

Klancyk jest jedną z pionierskich grup impro w Polsce. Autorskie, powstające na bieżąco, inspirowane podpowiedziami publiczności, komediowe spektakle grupy,można oglądać w każdy piątek w Klubie Komediowym, coraz częściej też w kinie Iluzjon. Grupa działa też w przestrzeni publicznej, pisze, koncertuje, realizuje słuchowiska i filmy, prowadzi warsztaty improwizacji, ogarnia chaos, krzepi, drażni i łączy ludzi.

 

Planetarium

Z okazji Międzynarodowego Tygodnia Kosmosu, rotunda kina Iluzjon zamieni się w prawdziwe planetarium! Pod mobilną kopułą sklepienia uczestnicy warsztatów będą podziwiać obraz rzeczywisty nieba, nauczą się też rozpoznawać niektóre gwiazdozbiory i najjaśniejsze gwiazdy, zobaczą z bliska wielkie planety i inne ciała oraz zjawiska związane ze światłem słonecznym  - zorze polarne oraz zaćmienie Słońca i Księżyca.
 
 

TITANIUM – wernisaż wystawy Tomasza Łęczyńskiego

Dnia 2 października o godzinie 20:00 w Iluzjonie Filmoteki Narodowej w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy rysownika Tomasza Łęczyńskiego. Przeprowadzi on odwiedzających przez obrazy z minionych czasów, aż do przyszłości pełnej fantastyki, zindustrializowanej architektury oraz modernistycznych maszyn wśród zwyczajnych ludzi.

Tomasz Łęczyński to jeden z najlepszych rysowników w Polsce. Do swoich prac wykorzystuje wydawałoby się archaiczne narzędzie, jakim jest ołówek. Porównywany jest on z najlepszymi komiksiarzami z całej Europy ponieważ prace składające się na wernisaż „Titanium” są bardzo komiksowe, dynamiczne, pełne ruchu. A oglądane jako sekwencje wydarzeń opowiadają wspólną historię. Jednocześnie prace artysty nie tracą na jakości jeżeli są oglądane i ocenianie pojedynczo.

„Dla mnie cykl Titanium to spojrzenie na ruchliwą ulicę miasta przyszłości z różnych punktów widzenia i perspektyw, także czasowych. Można je ułożyć obok siebie, albo wręcz w kilku nieliniowych płaszczyznach i zbudować przynajmniej kilka linii narracyjnych... Ta wystawa tylko uchyla drzwi tego świata. Od naszej spostrzegawczości i wrażliwości zależy jednak jak bardzo. Niektórzy z przyjemnością zagubią się w Titanium na bardzo długo” ocenia wystawę Szymon Holcman, Kultura Gniewu
 

 

Świat przedstawiony w pracach wybranych do wystawy „Tiatanium” czerpie bardzo dużo z dwudziestolecia międzywojennego i jego rozwoju na przestrzeni lat. Można to zobaczyć w projektach pojazdów, czy kostiumów. Prace przedstawiają zmodernizowany moloch, w którym płynie normalne życie. Ludzie mijają się na ulicy, rozmawiają, śmieją się, ktoś prowadzi wózek z dzieckiem, komuś popsuł się wehikuł czasu. A wszystko to w monochromatycznych, musztardowych barwach, jak opisuje kolor sam autor prac. Wystawa przeniesie widzów w obcy, odległy świat, pełen nowości, ale jakby znajomych rzecz z filmów science-fiction, czy gier video. Będą oni chcieli wrócić do każdego dzieła raz jeszcze, przyjrzeć się dokładnie i zastanowić czy to co widzą rzeczywiście jest aż tak bardzo odległe.

Wystawę prac Tomasza Łęczyńskiego, która towarzyszy przeglądowi filmów science fiction, będzie można oglądać w dniach 2 – 9 października w Iluzjonie Filmoteki Narodowej w Warszawie. Wstęp wolny.

 

 

PROJEKCJE „DOUBLE BILL”:

02.10.2015, godz 19:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe przed filmem prelekcja Jacka Rokosza
Rezerwacja/zakup biletu
02.10.2015, godz 21:30
Sala Stolica
Informacje techniczne dubbing
Rezerwacja/zakup biletu
05.10.2015, godz 18:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe przed filmem prelekcja Jacka Rokosza
Rezerwacja/zakup biletu
05.10.2015, godz 20:15
Sala Stolica
Rezerwacja/zakup biletu
06.10.2015, godz 18:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe przed filmem prelekcja Jacka Rokosza
Rezerwacja/zakup biletu
06.10.2015, godz 20:15
Sala Stolica
Rezerwacja/zakup biletu
09.10.2015, godz 19:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe przed filmem prelekcja Jacka Rokosza
Rezerwacja/zakup biletu
09.10.2015, godz 21:15
Sala Stolica
Rezerwacja/zakup biletu

 

 PROJEKCJE „WOJNY ŚWIATÓW”:

02.10.2015, godz 17:45
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu
02.10.2015, godz 19:45
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu
03.10.2015, godz 13:15
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu
03.10.2015, godz 19:30
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu
04.10.2015, godz 17:00
Sala Stolica
Rezerwacja/zakup biletu
04.10.2015, godz 19:30
Sala Stolica
Rezerwacja/zakup biletu
04.10.2015, godz 20:30
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu
05.10.2015, godz 17:45
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu
07.10.2015, godz 18:00
Sala Mała Czarna
Informacje techniczne dubbing
Rezerwacja/zakup biletu
07.10.2015, godz 19:30
Sala Stolica
Kronika Polska Kronika Filmowa
Rezerwacja/zakup biletu
08.10.2015, godz 18:00
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu
08.10.2015, godz 20:00
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu
08.10.2015, godz 20:15
Sala Stolica
Kronika Polska Kronika Filmowa
Rezerwacja/zakup biletu
10.10.2015, godz 15:30
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu
10.10.2015, godz 17:45
Sala Stolica
Rezerwacja/zakup biletu
10.10.2015, godz 20:00
Sala Stolica
Rezerwacja/zakup biletu
10.10.2015, godz 20:00
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu

 

Bilety na pojedyncze seanse w cenie 12 zł/ 14zł;

Karnet na dwa seanse w ramach pokazów „double bill” - 25 zł (karnety dostępne tylko w kasie kina)

Kasa kina – (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Galeria