Nieznane oblicza Japonii ruszyły w Iluzjonie!

26.10.2015

W minioną sobotę ruszyła druga edycja przeglądu Nieznane Oblicza Japonii w stołecznym kinie Iluzjon. Na pokazie otwierającym wydarzenie publiczność po brzegi wypełniła salę Stolica.

- Co tak naprawdę wiemy o Japonii? – zastanawiał się wspólnie z widzami Dyrektor Filmoteki Narodowej, prof. Tadeusz Kowalski. – Japonia kojarzy nam się głównie z dobrymi samochodami, nowoczesną technologią i egzotyką. A co z dalekowschodnią kuchnią?

 

 Megumi Osugi-Stępień z Ambasady Japonii
i Dyrektor FN, prof. Tadeusz Kowalski, fot. Artur Cichmiński

 

Megumi Osugi-Stępień z Ambasady Japonii podczas otwarcia festiwalu podkreśliła, że w kulturze japońskiej jedzenie ma niebanalne znaczenie, ponieważ zapewnia długowieczność, a samo przygotowywanie posiłków to przede wszystkim sztuka wydobywania naturalnego smaku składników potrawy. Zaznaczyła również, że jedzenie w Azji ma także wymiar społeczny z uwagi na fakt, że wspólny posiłek wzmacnia więzy między członkami rodziny czy lokalnej społeczności. – Pamiętajmy także, że kuchnia japońska to nie tylko sushi – dodała.

 

Otwarcie przeglądu, fot. Artur Cichmiński

 

Pierwszym filmem, jaki widzowie mieli okazję obejrzeć był „Przepis na dobre życie”. To ciepła opowieść, w której motyw kulinarny stanowi jedynie pretekst do snucia opowieści o życiu i jego sensie, pokonywaniu traum i sile więzów rodzinnych. Bohaterowie nie są jednowymiarowi, a w fabule nie brakuje zaskakujących momentów. Po seansie wśród publiczności pojawiały się głosy, że jest to jeden z najbardziej pozytywnych filmów, jakie ostatnio mieli okazję obejrzeć. Późnym wieczorem z kolei publiczność Iluzjonu miała okazję skosztować japońskich potraw.

 


Otwarcie przeglądu, fot. Artur Cichmiński

 

 Przegląd potrwa do 28 października. Więcej informacji o przeglądzie.

 

26.10.2015, godz 20:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe przed filmem prelekcję w jęz. ang. wygłosi Kohei Yagi
Rezerwacja/zakup biletu
27.10.2015, godz 20:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe przed filmem prelekcję w jęz. ang. wygłosi Kohei Yagi
Rezerwacja/zakup biletu
28.10.2015, godz 20:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe przed filmem prelekcję w jęz. polskim wygłosi Alon Than
Rezerwacja/zakup biletu

Galeria