Wyścig z czasem - recencja filmu „Biegnij Lola, biegnij”

09.02.2016

Uwaga! W styczniowym konkursie na najlepszą recenzję, filmu prezentowanego w ramach cyklu „Młodzi gniewni – Młodzieżowy Klub Filmowy”, nagrodę otrzymuje - Alicja Nowacka.
Serdecznie gratulujemy!! Nagrodę wręczymy, na najbliższym spotkaniu Młodych gniewnych, we wtorek 23 lutego o godzinie 18.00.
Zapraszamy Was do przeczytania recenzji filmu „Biegnij Lola, biegnij”.

 


„Wyścig z czasem”


Jeden telefon, jedna dziewczyna, sto tysięcy zaginionych marek i dwadzieścia minut na ich zdobycie. To zarazem wstęp do przygody, jak i cała fabuła filmu „Biegnij, Lola, biegnij”. Reżyser Tom Tykwer przedstawia nam ognistowłosą dziewczynę i jej chłopaka, Manniego (Moritz Bleibtreu), który zgubił pieniądze przeznaczone dla mafii, jeśli nie odda ich do godziny 12.00, pożegna się z życiem. Lola, by ratować ukochanego, rusza w szalony bieg szukając ratunku u bogatego ojca.
    
Z pozoru prosta historia zyskuje na znaczeniu opowiedziana trzy razy. Za każdym razem inaczej. Tom Tykwer nie krył się ze swoją silną inspiracją „Przypadkiem” Kieślowskiego (którego scenariusz wykorzystał później w swoim kolejnym świetnym filmie pt. „Niebo”). W obu filmach losy bohaterów rozgrywają się inaczej ,w zależności od z pozoru niemających znaczenia wyborów i czynników zewnętrznych. Oba obrazy pokazują jaki wpływ na życie mają niepozorne zdarzenia i niby nic nieznaczące spotkania.

Tykwer dla nadania całości tempa posługuje się krótkimi cięciami montażowymi oraz animacją i robi to tak, by nie pogubić się w tym wizualnym chaosie. Z pomocą przychodzi mu świetna muzyka, w której nagrywaniu brał udział i sama Franka Potente, jako tytułowa Lola, dająca pokaz prawdziwej aktorskiej charyzmy. Zwykły bieg zyskuje odpowiedni dramatyzm i dynamikę. Dzięki temu film ogląda się niemal jak pełnometrażowy teledysk.

„Biegnij, Lola, Biegnij” nie jest może hołdem dla lat minionych (jak „Kung Fury” dla lat 80-tych), ale pewnego rodzaju „dzieckiem swoich czasów”. Dziś pokolenie dla którego lata 90-te to wspomnienie dzieciństwa, może popatrzeć na ten film z prawdziwą łezką w oku.


Alicja Nowacka   

 

ZASADY KONKURSU

Galeria