Najlepsze z najlepszych. Millennium Docs przedstawia

18.09.2018

Najlepsze z najlepszych filmów dokumentalnych tegorocznego Millennium Docs Against Gravity. Wszystkie podczas festiwalu wypełniały sale kinowe po brzegi i budziły wiele dyskusji. Teraz zyskują drugie życie w ramach nowego cyklu w kinie Iluzjon.

Przegląd otworzą „Czyściciele internetu”, wstrząsający reportaż o cenzurze w czasach mediów społecznościowych. „Pokolenie pieniądza” jest wnikliwą opowieścią o najzamożniejszych ludziach na planecie i ich nieustannym dążeniu do bogacenia się. Twórcy „Genesis 2.0” zastanawiają się nad etycznymi konsekwencjami klonowania, z kolei „Wielka architektura” jest porywającym przewodnikiem po twórczości Bjarke Ingelsa, jednego z najciekawszych architektów naszych czasów.


20.09 | Czyściciele internetu (The Cleaners), reż. Hans Block, Moritz Riesewieck

Jeden z najważniejszych filmów dokumentalnych roku. „Czyściciele internetu” odkrywają przed widzem najbardziej skrywane tajemnice mediów społecznościowych. Każdego dnia co minutę 500 godzin materiału filmowego jest przesyłanych na YouTube, 450 000 tweetów jest publikowanych na Twitterze, a 2,5 miliona postów na Facebooku. Jego współzałożyciel Mark Zuckerberg obiecał kiedyś, że Facebook będzie bez ograniczeń dzielić się wszystkim z każdym, ale okazało się, że jest zupełnie inaczej. Internet nie jest wcale tak neutralny, demokratyczny i wolny, jak się nam z pozoru wydaje.


Katarzyna Szymielewicz – absolwentka prawa i studiów o rozwoju. Współzałożycielka i prezeska fundacji Panoptykon. Interesuje ją wszystko, co ma związek ze społeczeństwem nadzorowanym, szczególnie problemy dotyczące miasta, internetu i bezpieczeństwa publicznegoPo projekcji zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Szymielewicz – prezeską Fundacji Panoptykon. Rozmowę poprowadzi Mateusz Góra – dziennikarz VICE'a.

Mateusz Góra – filmoznawca, redaktor działu Patrząc „Kultury Liberalnej” i stały współpracownik VICE Polska

 

18.10 | Pokolenie pieniądza (Generation Wealth), reż. Lauren Greenfield

Lauren Greenfield chodziła do liceum w Los Angeles z Kim Kardashian i późniejszymi gwiazdami rapu – słowem: dzieciakami z bogatych domów. Amerykańska fotografka i reżyserka od 25 lat analizuje idee pieniędzy, bogactwa i ludzi, którzy chcą żyć luksusowo. W „Pokoleniu pieniądza” dzieli się wynikami śledztwa patologii, którą kreują najbogatsze społeczeństwo, jakie świat kiedykolwiek widział. Podpatruje życie tych, których pragnienie dobrobytu stało się siłą napędową i głównym celem. Wszystko w ich życiu kręci się wokół statusu materialnego, hiperkonsumpcjonizmu i zaczerpniętych z mediów wzorów piękna i sukcesu.

 

22.11 | Genesis 2.0, reż. Christian Frei, Maxim Arbugaev 

Czy wskrzeszenie mamuta jest dziś możliwe? Genetycy marzą o przywróceniu do życia wymarłego dawno temu stworzenia. Chcą go sklonować z zamrożonego materiału genetycznego z prawie nienaruszonym DNA, który pozyskany został z syberyjskiego lodowca. Próba wskrzeszenia mamuta jest pierwszym zwiastunem wielkiej rewolucji technologicznej, w wyniku której człowiek stanie się stwórcą nowego Genesis 2.0. Najnowszy film nominowanego do Oscara reżysera opowiada o tajemnicach ukrytych w naturze, fundamencie stworzenia świata i nowej roli, jaką może odegrać w tym procesie człowiek. 

 

13.12 | Wielka architektura (Big Time), reż. Kaspar Astrup Schröder

Przypominająca stok narciarki elektrownia czy zbudowane z klocków Lego interaktywne centrum rozrywki to tylko niektóre z oryginalnych projektów Bjarke Ingelsa, jednego z najciekawszych i najbardziej oryginalnych architektów naszych czasów. Kręcony przez 6 lat film śledzi losy słynnego Duńczyka w momencie pracy nad dwoma poważnymi projektami: nowymi budynkami World Trade Center oraz manhattańskim wieżowcem W57. W jakim stopniu jego propozycje odpowiadają na wyzwania, stojące przed architekturą XXI wieku?

13.12.2018, godz 19:00
Sala Stolica

 

Bilety i rezerwacje

Kup bilet online 

Cena biletu: 15 zł (ulgowy), 17 zł (normalny)

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

 


 

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal kina dokumentalnego w Polsce. Jako jedyny w Europie odbywa się równolegle w pięciu polskich miastach: Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Bydgoszczy i Lublinie. Zainteresowanie kinem dokumentalnym rośnie z roku na rok. Tylko w tym roku festiwal odwiedziło ponad 65 000 widzów.

Galeria