Kompozytor – legenda. Twórca muzyki do takich dzieł, jak Wiek XX (1977) Bernardo Bertolucciego, Nietykalni (1987) Briana De Palmy, czy słynnej Misji (1985) Rolanda Joffé, urodził się w Rzymie 10 listopada 1928 roku jako jedno z pięciorga dzieci muzyka – trębacza.
Zaczął komponować w wieku sześciu lat. Sześć lat później podjął naukę w rzymskim konserwatorium Santa Cecilia w klasie trąbki i kompozycji. Program, który realizowano w ciągu czterech lat, on opanował w niecałe dwa. Swoją karierę muzyczną zaczął od muzyki klasycznej.
Pisał symfonie, prowadził orkiestrę włoskiej telewizji, komponował muzykę do spektakli teatralnych, koncertował.
Zadebiutował muzyką do filmu Il federale (1961). Ale dopiero po serii spaghetti-westernów, zrealizowanych przez jego szkolnego kolegę – Sergio Leone, nazwisko Morricone zaczęło być znane w świecie filmowym. Stworzył znakomitą muzykę do filmów: Za garść dolarów (1964), Za kilka dolarów więcej (1965) i Dobry, zły, brzydki (1966). Ukoronowaniem współpracy obu twórców był zrealizowany w 1984 roku słynny fresk filmowy Dawno temu w Ameryce, za muzykę do którego Ennio Morricone otrzymał prestiżową nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA.
Pierwszy raz nagrodę tę otrzymał w 1979 roku za muzykę do Niebiańskich dni Terrence'a Malicka, zaś po raz trzeci przyznano mu ją w 1990 roku za Kino Paradiso Giuseppe Tornatore. Za muzykę do filmu 1900: Człowiek legenda (Giuseppe Tornatore, 1998 r.) otrzymał nagrodę Grammy.
Nikt dokładnie nie wie, do ilu filmów Ennio Morricone napisał muzykę – nawet on sam podobno nie wiedział. Ich liczbę szacuje się na ponad 500. Komponował muzykę do westernów, melodramatów, komedii i dramatów filmowych. Jego twórczość charakteryzuje się niezwykłą elastycznością: czerpie z klasyki, bluesa, jazzu, rocka, muzyki ludowej, wykorzystuje odgłosy ptaków i zwierząt, a jego styl jest rozpoznawalny dla wszystkich. Instrumentami solowymi uczynił ludzkie gwizdanie, harmonijkę ustną, fletnię Pana, etniczne instrumenty dęte. Połączył w jedność świat muzyki współczesnej i dawnej, sakralnej i ludowej. Jego twórczość zyskała własne, pozaekranowe życie, była i jest słuchana przez rzesze melomanów na całym świecie. Uważany jest za kompozytora, który zrewolucjonizował język muzyki filmowej.
Sześciokrotnie nominowany do Oscara (Bugsy, Nietykalni, Misja, Niebiańskie Dni, Malena), otrzymał go dopiero niedawno, w 2016 roku za muzykę do brawurowego westernu Quentina Tarantino Nienawistna ósemka. Parę lat wcześniej przyznano mu już Oscara honorowego za całokształt twórczości. Zmarł 6 lipca w wieku 91 lat.
Zapraszamy na mistrzowski przegląd filmów z legendarną muzyką artysty!