Jeden z najwybitniejszych polskich twórców filmowych, artysta kadru, ekranizator wspaniałych dzieł klasycznej literatury.
Wojciech Jerzy Has przez lata kroczył własną, ugruntowaną drogą. Ukształtował swój niepowtarzalny styl, przesiąknięty oniryzmem, surrealizmem oraz charakterystyczną symboliką. Nie bał się również eksperymentów twórczych, wielokrotnie przenosząc na ekran dzieła uznawane za „niefilmowe”. Wpływ Wojciecha Jerzego Hasa na polską i światową kinematografię jest niebagatelny, o czym mogą świadczyć liczne prace naukowe na temat jego twórczości, uznanie jego dzieł przez jurorów międzynarodowych festiwali filmowych oraz włączenie jego dzieł do amerykańskiej serii „Masterpieces of Polish Cinema”
Z okazji 20. rocznicy śmierci Wojciecha Jerzego Hasa zapraszamy na retrospektywny przegląd jego twórczości. Pokażemy najważniejsze filmy reżysera, od debiutanckiej Pętli (1957) i pierwszych fabuł, w których zaskoczył krytykę swoją własną, osobną poetyką, poprzez stanowiącą jego szczytowe osiągnięcie tzw. trylogię oniryczną lat 60. i 70. (Rękopis znaleziony w Saragossie, Lalka, Sanatorium pod Klepsydrą) po otwierającą ostatni okres twórczości Nieciekawą historię (1982).
Partnerem przeglądu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.