Historia polskiego fotosu filmowego - wystawa multimedialna

W dniach 28 - 31 stycznia 2015 w kinie Iluzjon odbędzie się PRZEGLĄD FILMÓW O FOTOGRAFII OTO FOTO.  Pretekstem są  5. urodziny Fototeki – serwisu, prezentującego scyfryzowane zasoby fotograficzne Filmoteki Narodowej. Z tej okazji zaprezentujemy wirtualny album historii filmu polskiego: fototeka.fn.org.pl w zupełnie nowej odsłonie!

Podczas inauguracji przeglądu - spotkania FOTOS STORY, które odbędzie się w Iluzjonie 28 stycznia, tuż po ropoczynającej się o godz. 18:00 projekcji noweli „Con bravura”, o zawodzie fotosisty opowiedzą: najbardziej znana polska fotosistka Renata Pajchel oraz Wiesław Zdort, który pierwsze kroki w zawodzie operatora stawiał jako fotosista, uczestnicząc w realizacji arcydzieł polskiej kinematografii, m.in. „Popiołu i diamentu” i „Eroiki” Andrzeja Munka. Trzecią nowelę z dzieła Munka - „Con Bravura” (ostatecznie usuniętą z filmu przez samego reżysera!) pokażemy w Iluzjonie.

W programie przeglądu znalazły się dokumenty o fotografii i jej twórcach, m.in.: „Punkt widzenia” (1974) Kazimierza Karabasza, „Lewa połowa twarzy” (2013) Marcina Bortkiewicza, amerykański „Bert Stern. Prawdziwy Madman” (2011) w reżyserii Shannah Laumeister, dokument o współpracującym z największymi gwiazdami muzyki i filmu fotografiku Antonie Corbijnie - „Anton Corbijn. Na wylot” (2012) w reżyserii Klaartje Quirijns czy inspirowany zdjęciami Martina Martinčeka filmowy portret starszych ludzi z Liptowa i Orawy – „Obrazy starego świata” (1972) Dušana Hanáka.

Wydarzeniu towarzyszy multimedialna wystawa, która prezentuje historię polskiego fotosu filmowego. 

Wystawę można oglądać w rotundzie Iluzjonu w godzinach pracy kina. 

Więcej o wydarzeniu: TUTAJ

 

Przykładowe plansze wystawy: