OKI DOKI – Millennium Docs Against Gravity

06.05.2019

Oki Doki to sekcja festiwalu Millennium Docs Against Gravity adresowana do dzieci. To także całoroczny projekt Akademii Dokumentalnej. W programie Akademii Dokumentalnej znajdują się filmy dla dzieci, młodzieży, studentów, nauczycieli oraz seniorów. Więcej informacji na www.akademiadokumentalna.pl.

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy na weekendowe pokazy filmów podzielonych na następujace bliki tematyczne:

 

Blok: Kosmos

Co może dać najmłodszym wiedza o kosmosie? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w filmie Camille Budin, która przedstawia przygodę uczniów szkoły podstawowej z astronomią. Dzieci dowiadują się, że każda rzecz w kosmosie – od nieskończenie małej do nieskończenie wielkiej – jest ze sobą połączona i ma wpływ na równowagę pomiędzy Ziemią a Słońcem.

 

Dzieci wszechświata, reż. Camille Budin, Szwajcaria 2018, 52 min

W pewnej szkole podstawowej w szwajcarskich Alpach zdecydowano się na niezwykle ciekawy projekt. Cała klasa rozpoczyna przygodę z astronomią. Pod przewodnictwem kanadyjskiej astrofizyczki Stéphanie Juneau dzieci odkrywają tajemnice wszechświata. Odgrywają role, układają poetyckie choreografie, odbywają spacery w dziewiczej górskiej naturze, gdzie drzewa mogą stać się reprezentacją gwiazd lub nawet całych galaktyk.

Dowiadują się, że każda rzecz w kosmosie – od nieskończenie małej do nieskończenie wielkiej – jest ze sobą połączona i ma wpływ na równowagę pomiędzy Ziemią a Słońcem. Jest ona niestabilna, bardzo łatwo ją zaburzyć, a nawet trwale popsuć. Trzeba być świadomym, że każde zachowanie, każda reakcja ma swoje odzwierciedlenie w otaczającej nas rzeczywistości. Zachowanie dzieci, ich gry, sposób, w jaki wprowadzają nową wiedzę w życie, a przede wszystkim przemyślenia i niewinne, często niedojrzałe i niezdarne pytania przywołują znacznie szerszą, metafizyczną i uniwersalną refleksję: jakie jest tak naprawdę nasze miejsce i rola we wszechświecie?  

12.05.2019, godz 11:00
Sala Stolica
     


Blok: Stop hejtowi

Jak rozmawiać z dziećmi o przemocy? I to zarówno z tymi, które jej doświadczają, jak i z tymi, które ją powodują. Dwa filmy w tym bloku pokazują, jak czują się dzieci, które są „inne” i gdzie szukają pomocy, gdy są szykanowane w szkole lub w cyberświecie. Filmy są punktem wyjścia do rozmowy o emocjach każdej ze stron o tym, jak ważny jest szacunek dla drugiego człowieka.

 

Chłopiec Płomień, reż. Nicky Maas, Holandia 2017, 15 min

Noëll ma 10 lat i choruje na autyzm, dlatego nie zawsze dogaduje się z rówieśnikami... Za to doskonałym kompanem jest dla niego ojczym, z którym podróżuje na motocyklu. Podczas męskich wypraw próbuje nowych rzeczy, przekracza granice, a przede wszystkim szczerze opowiada o tym, jak trudno być „innym”. Film w doskonały sposób pokazuje siłę przyjaźni i zaufania, które okazuje się niezbędne do otwierania się na świat.

 

#hejt, reż. Eef Hilgers, Holandia 2018, 16 min

Przezywanie, kopanie, nękanie na Facebooku i Instagramie – tak wygląda dziś rzeczywistość wielu dzieci. Każdy dzień w szkole jest koszmarem, a w domu nie mogą poczuć się bezpiecznie, bo nienawiść w mediach społecznościowych nie zasypia. 13-letnia Rosalie próbuje szukać pomocy i znajduje ją właśnie w internecie, rozmawiając z innymi dziećmi, które przeżyły podobne historie. Film rozgrywa się w czterech ścianach sypialni Rosalie. Czy stopniowo zacznie znowu czuć się bezpiecznie?

18.05.2019, godz 11:00
Sala Mała Czarna
     


Blok: Rodzinne historie

Rodzice również mogą stwarzać kłopoty... Coraz więcej dzieci żyje dziś w niepełnych rodzinach, bo mama i tata rozwodzą się lub wyjeżdżają do pracy za granicę. Co czują dzieci w rodzinie, która się rozpada? Z jakimi problemami muszą się borykać w tak młodym wieku? Jak mogą odnaleźć się w nowej sytuacji i w całkiem nowych relacjach rodzinnych? O tym wszystkim będziemy rozmawiać po filmach.

 

Tańczę dla ciebie, reż. Katarzyna Lesisz, Holandia 2018, 18 min

Dwunastoletni Wiktor jest uczniem renomowanej szkoły baletowej. Przygotowuje się na wydarzenie o ogromnym znaczeniu w jego szkolnym życiu, które zadecyduje o tym, czy przejdzie do następnej klasy. W tej uroczystości biorą udział wszyscy nauczyciele i rodzice uczniów. Wiktorowi towarzyszy jego babcia, która troszczy się o niego na co dzień i towarzyszy mu podczas prób do spektaklu. Lecz dla Wiktora najważniejszą osobą jest jego ojciec, który mieszka za granicą. Chłopiec marzy o tym, żeby tata przyjechał na jego finałowy występ... Film w piękny sposób pokazuje pasję chłopca do tańca, ale przede wszystkim potrzebę współdzielenia się nią z najbliższymi.


Do góry nogami, reż. Els van Driel, Holandia 2017, 15 min

Emma jest wstrząśnięta, gdy dowiaduje się, że jej rodzice chcą się rozwieść. Nagle nie są już szczęśliwą trzyosobową rodziną. Rodzice bardzo się kłócili, ale Emma i tak nie rozumie, dlaczego podjęli taką decyzję. Wkrótce będzie musiała zaakceptować nowe życie taty. Na szczęście ma przyjaciółkę, której może się zwierzyć.

19.05.2019, godz 11:00
Sala Mała Czarna
     

 

Blok: Pomagam

Na świecie jest sporo dzieci, których rodziny straciły dom. Choć niedawno ich życie wyglądało inaczej, obecnie mieszkają w obozach dla uchodźców. Często różnią się kolorem skóry i mówią w innym języku, lecz przy odrobinie inwencji da się z nimi porozumieć, a nawet pobawić! Filmy z bloku zachęcają do rozmowy o powszechnym zjawisku emigracji. Jak się zachować, spotykając dzieci emigrantów? Czy można im jakoś pomóc?


Cześć, Salaam, reż. Kim Brand, Holandia 2017, 16 min 

Dziesięcioletni Sil i jedenastoletni Marlijn jadą w wielką podróż. Spędzą tydzień w obozie dla uchodźców na wyspie Lesbos. Mamy chłopców opowiadały im o sytuacji dzieci, które tam mieszkają, bo obie pracują w obozach dla uchodźców. Teraz chłopcy sami przekonają się, jak tam jest. Pierwsze spotkania to ostrożne powitania i częstowanie się jedzeniem, ale już niebawem rozpoczynają się gwarne zabawy i rozmowy w wielu językach. Czy to początek przyjaźni?


Bachir w krainie czarów, reż. Els Duran, Evelien Vehof, Holandia 2017, 16 min

Bachir marzy o morskiej kąpieli, ale mieszka w obozie dla uchodźców na środku pustyni. Choć nie ma paszportu, otrzymał życiową szansę – pojedzie na letni obóz do Hiszpanii. Na miejscu wita go hiszpańska rodzina, która wydaje się bardzo sympatyczna, ale Bachir bardzo tęskni do mamy. Czy w Hiszpanii spełni się jego marzenie?

11.05.2019, godz 11:00
Sala Mała Czarna
     

 

Bilety: 12 zł


Galeria