PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL dla uczniów szkół podstawowych

01.04.2014

Akademia PLANETE+ DOC
POKAZY NAJLEPSZYCH FILMÓW DOKUMENTALNYCH DLA DZIECI  (dla szkół podstawowych) na 11. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL
9-18 maja 2014

Filmy dokumentalne dla dzieci nie muszą być trudne i nudne! Uwielbiane przez dzieci w wielu krajach, m.in. w Skandynawii czy Holandii, są oknem na świat i cennym narzędziem edukacyjnym. Rówieśnicy młodych widzów poruszają w nich ważne dla siebie, nierzadko trudne sprawy, wpuszczając odbiorców w swój prywatny wszechświat.

W dniach 9-18 maja 2014 filmy zostaną pokazane na 11. edycji festiwalu PLANETE+ DOC. Jest on uznawany przez publiczność, media i branżę filmową za jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Po raz pierwszy w programie festiwalu znajdą się najciekawsze filmy dokumentalne z całego świata, stworzone specjalnie dla młodych widzów.

Pokazy filmów dla uczniów klas I-VI odbędą się w dniach 9-18 maja 2014 w Iluzjonie. Grupy szkolne zapraszamy na seanse o godz. 10:00 w dniach 12-15 maja.

Każdy z bloków filmowych trwa około 50 minut. Pokazom będą towarzyszyć rozmowy z edukatorami, spotkania z reżyserami. Cały blok zajęć trwa 90 minut.

Po spotkaniu nauczyciele otrzymają karty edukacyjne, które pozwolą na dalszą pracę na lekcji w oparciu o seans.

Filmy będą prezentowane w polskiej wersji językowej (lektor).

Bilety - 10 zł

Rezerwacje dla szkół, informacje:

Diana Gaik  -  diana@docreview.pl,  tel.: 668 160 433

 


 

PROGRAM:

 

KLASY I-III

Blok 1 - PRIX JEUNESSE: okno na świat

Poniedziałek, 12 maja, godz. 10.00

Blok 2 - ROZUMIEM CIĘ

Środa, 14 maja, godz. 10.00

 

KLASY IV-VI

Blok 3 - DEMOKRACJA!

Wtorek, 13 maja, godz. 10.00

Blok 4 - NIE TACY SAMI

Czwartek, 15 maja, godz. 10.00

  • Szczegółowy program można znaleźć  tutaj >>

 

KLASY I-III

Blok 1

PRIX JEUNESSE: okno na świat

Poniedziałek, 12 maja, godz. 10.00

Czas trwania zajęć: 90 minut (w tym 52 minuty filmu)


FILMY:


BRACIA  (2Brothers) reż. Hilt Lochten, Holandia 2010 15’

Film jest historią przyjaźni i miłości dwóch braci, z których jeden jeździ na wózku. Film otrzymał nagrodę Prix Jeunesse w kategorii „najlepsza produkcja niefabularna dla dzieci w wieku 7-11 lat” w 2012 roku.


ZOBACZ COŚ, POWIEDZ COŚ (See Something Say Something) reż. Martin Orton, Greg Villalobos, Wielka Brytania 2010 10’

To zbiór poruszających opowieści dzieci na temat bullyingu. Dokumentalna narracja została uzupełniona animowanymi obrazami, które pozwalają bohaterom wypowiadającym się na temat bullyingu zachować anonimowość.


TO JA I TYLE (This is Me and That is That) reż. Ilze Burkovska Jacobsen, Marianne Müller, Norwegia 2012 12’

„To ja i tyle” jest portretem 7-letniej Emily, która żyje z rozrusznikiem serca. Radosna dziewczynka wprowadza nas w swój świat, opowiadając o swojej codzienności i o elektronicznym urządzeniu, które gra nieodłączną rolę w jej życiu.


DESIGN AH! reż. Masakazu Sato, Japonia 2012 12’

Japoński film pokazujący dzieciom czym jest design. W lekkiej, zabawnej formie, w której przeplatają się kształty i dźwięki, film zwraca uwagę dzieci na otaczające nas wzornictwo.

 

Prix Jeunesse to „Oscar” dla dziecięcych filmów i programów, przyznawany co dwa lata produkcjom z całego świata dla młodych widzów. W bloku wprowadzającym do tego, czym jest film dokumentalny dla dzieci, pokazujemy najciekawsze propozycje z ostatnich dwóch edycji Prix Jeunesse. Różnorodny zestaw jest wstępem do świata filmu dokumentalnego. Pokazuje przekrój form filmowych – od klasycznych filmów dokumentalnych po anima-doki (animowane filmy dokumentalne).


 

KLASY I-III

Blok 2

ROZUMIEM CIĘ

Środa, 14 maja, godz. 10.00, Kino Iluzjon

Czas trwania zajęć: 90 minut (w tym 54 minuty filmu)


Blok obejmuje dwa filmy poruszające tematy niezrozumienia i porozumienia:


CICHA
(The Quiet One) reż. Emelie Wallgren, Ina Holmqvist, Szwecja 2011 29’
To opowieść o uroczej sześciolatce, Miryam, córce imigrantów, która nie mówiąc po szwedzku idzie do szwedzkiego przedszkola. Zanim uda jej się zbudować nić porozumienia z kolegami, czekają ją trudne chwile.


TRZY SIOSTRY (Tough Cookies: The Three Sisters) reż. Charlotte Hoogakker, Holandia 2013 23’
Film jest historią pewniej nietypowej rodziny. Wszyscy się bardzo kochają, ale mama dużo płacze - jest chora na depresję. Co to tak naprawdę znaczy? Trzy siostry, każda w różnym wieku, próbują własnymi słowami opowiedzieć widzowi o chorobie i jej wpływie na mamę i rodzinę. Film łączy elementy dokumentalne i animowane.


KLASY IV-VI

Blok 3

DEMOKRACJA!

Wtorek, 13 maja, godz. 10.00, Kino Iluzjon

Czas trwania zajęć: 90 minut (w tym 50 minut filmu)

 

FILM:

PRZYWÓDCY reż. Paweł Ferdek, Polska 2013 50’
Dokumentacja wyborów samorządowych w jednej z warszawskich szkół podstawowych. Emocje, które im towarzyszą są równie silne, jak przy wyborach do sejmu. Na kogo zagłosuje reszta szkoły? Który z kilkuletnich kandydatów najlepiej wypełni swoje obietnice wyborcze?

 

KLASY IV-VI

Blok 4

NIE TACY SAMI

Czwartek, 15 maja, godz. 10.00, Kino Iluzjon

Czas trwania zajęć: 90 minut (w tym 54 minuty filmu)

Blok obejmuje trzy holenderskie filmy dla dzieci. Holandia jest jednym z europejskich krajów, które mają najbogatszą produkcję filmów dokumentalnych dla dzieci. Jest to niezmiernie popularne medium edukacyjne, z którego korzystają szkoły w całym kraju. W bloku pokazane zostaną trzy filmy, poruszające temat niepełnosprawności i inności.

 

USŁYSZ TO!  (Hear this!) reż. Soulaima El Khaldi, Holandia 2013 16’
Film opowiada historię chłopca, który chciałby, żeby jego ojciec - mistrz piłkarski – trenował też jego drużynę szkolną. Jest tylko jeden kłopot: tata nie słyszy.

PRZEZ USZY ELLEN (Through Ellen's Ears) reż. Saskia Gubbels, Holandia 2011 17’
Bohaterką filmu jest niesłysząca dziewczynka, która chciałaby chodzić do szkoły dla słyszących dzieci. Czy uda jej się przekonać otoczenie, że udźwignie to wyzwanie?

LATAJĄCA ANNE (Flying Anne) reż. Catherine van Campen, Holandia 2010 21’
„Latająca Anne” to historia Anne, która ma tiki spowodowane wrodzoną chorobą mózgu, zespołem Tourette’a. Choroba każe Anne robić różne rzeczy, na które wcale nie ma ochoty. Jeden z tików polega na tym, że mimo woli wszystko liże, nawet najbardziej okropne rzeczy.

 

----

Organizatorzy: PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL, Filmoteka Narodowa

Partnerzy: Goethe-Insitut Warschau (Prix Jeunesse Suitcase)

 

 

Galeria

Pliki do pobrania

Akademia Planet+ Doc - program