Premierowy pokaz serii dokumentalnej „Portrety wojenne”

Nieczęsto scena kina Iluzjon ma okazję gościć, aż tylu ludzi filmu, jak 2 września podczas uroczystej premiery pięcioodcinkowej serii dokumentalnej opowiadającej o bohaterach II wojny światowej – „Portrety wojenne”. Na ekranie sali Stolica pokazane zostały trzy odcinki serii dedykowane: Zdzisławowi Pacak-Kuźmirskiemu – zastępcy dowódcy i szefa operacyjnego Komendy Głównej AK "Osa-Kosa" (Organizacji Specjalnych Akcji Bojowych), Janowi Zumbachowi – asowi myśliwstwa Polskich Sił Powietrznych na obczyźnie oraz Bronisławowi Hellwigowi – żołnierzowi batalionu Parasol, jednemu z najlepszych kierowców biorących udział w akcjach bojowych w okupowanej Warszawie.

Przed seansem, gospodarz wieczoru, dziennikarz radia PiN – Maciej Ulewicz zaprosił na scenę cały sztab osób biorących udział w produkcji serii „Portrety wojenne” wśród, których znaleźli się m. in.: reżyserzy – Rafał Skalski i Tomasz Matuszczak, ilustrator - Michał Araszewicz, operator zdjęć - Jacek Kościuszko, animatorka - Agnieszka Boryczko oraz producenci - Katarzyna Sarnowska i Dawid Janicki. Po zakończonej projekcji opowiedzieli oni widzom o najtrudniejszej części realizacji projektu, którą było posługiwanie się techniką łączenia fabularyzowanych scen aktorskich ze stylizowanymi na komiks kadrami – metodą, która nie była dotąd popularna w polskich produkcjach. Widzowie ciekawi byli także, jakie czynniki zadecydowały o takim, a nie innym wyborze bohaterów, a także dlaczego w „Portretach wojennych” zabrakło miejsca dla postaci kobiecych. Okazało się, iż wstępną selekcję bohaterów, twórcy zlecili dr Markowi Deszczyńskiemu z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Na stworzonej przez niego początkowej liście znalazło się także miejsce dla Krystyny Skarbek, która była jednym z najwybitniejszych brytyjskich szpiegów. Twórcy serii nie zdecydowali się na opowiedzenie jej historii dlatego, że większość materiałów filmowych dotyczących jej osoby posiadają archiwa londyńskie, a pozyskanie ich jest niezwykle kosztowne. Nie wykluczają jednak kontynuacji serii, w której tym razem z pewnością nie zabrakłoby sylwetek kobiet.

Publiczność żywo reagowała na zaproponowaną przez filmowców nową formułę opowiadania o historycznych wydarzeniach. Pośród licznych pozytywnych komentarzy, twórcy docenieni zostali za innowacyjność oraz nowe formy poszukiwania dróg dotarcia poprzez film dokumentalny do młodszego pokolenia widzów. 

 


Opis odcinków:

 

ODCINEK 2

ZDZISŁAW PACAK - KUŹMIRSKI – Jak głosi oficerski kodeks „oficer nie opuszcza swoich żołnierzy i wraz z nimi oddaje się do niewoli”. Pacaka uwięziono w obozie jenieckim dla polskich oficerów i szeregowych – Oflag II C Woldenberg. W trakcie pobytu w niewoli, większość swego czasu poświęcił na organizację ucieczki, która doszła do skutku przy trzeciej próbie. Mając ze sobą zrobione z drewna karabiny i tekturowe ładownice pomalowane pastą do butów, wyszedł z obozu przez główną bramę. Po przedarciu się do Warszawy został zastępcą dowódcy i szefa operacyjnego Komendy Głównej AK "Osa-Kosa".

 

ODCINEK 3

JAN ZUMBACH - As polskiego lotnictwa i dowódca legendarnego dywizjonu 303 a następnie Polskiego Skrzydła Myśliwców w stopniu Squadron Leader (major). Oprócz Virtuti Militari został czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych i dwukrotnie brytyjskim Distinguished Flying Cross. Walczył pod pseudonimem „Donald”, gdyż na swoich myśliwcach umieszczał wizerunek Kaczora Donalda trzymającego kij baseballowy. Był niepokornym duchem, buntownikiem i poszukiwaczem przygód. Po wojnie Zumbach był najemnikiem i przemytnikiem, ale stał zwykle po stronie państwa, które chciało się uwolnić od „pasożytów”.

 

ODCINEK 4

HELLWIG - Historia żołnierza Oddziału Szturmowego Parasol, Bronisława „Bruno” Hellwiga - jednego z najlepszych kierowców bojowych, który brał udział w wielu spektakularnych akcjach na terenie okupowanej Warszawy. Film opowiada o momentach kiedy ocierał się o śmierć i o tym, jak to doświadczenie na niego wpłynęło. Człowiek, który może nosić miano Bohatera jest też mężem i ojcem - jego poświęcenie dla Sprawy dotyka bezpośrednio ludzi mu najbliższych. W filmie usłyszymy opowieść córki „Bruna” - Hanny Hellwig-Stańczuk.

 

 

WIĘCEJ: TUTAJ

 

 Za udostępnienie zdjęć z premiery dziękujemy Arturowi Więckowskiemu, Jędrzejowi Bączykowi i Krystianowi Dobrzyńskiemu.