6-9.12 | Kino OdzySKANe – przegląd filmów po rekonstrukcji cyfrowej

30.11.2018

Od 6 do 9 grudnia 2018 roku w kinie Iluzjon odbędzie się pierwsza edycja przeglądu filmów po rekonstrukcji cyfrowej „Kino OdzySKANe”. Widzowie obejrzą kilkanaście zrekonstruowanych kultowych filmów i seriali m.in.: „Wrota Europy”, „Dług”, „Zmruż oczy”, „Żółty szalik” czy „Akademię Pana Kleksa”. Przegląd organizowany jest przez Telewizję Polską i Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.

W kinie Iluzjon zostaną zaprezentowane kultowe filmy i seriale, które po rekonstrukcji otrzymały drugie życie. Czterodniowa impreza w formule otwartego przeglądu przedstawi widzom efekty pracy specjalistów TVP i FINA. W programie „Kina OdzySKANego” znalazły się też wydarzenia towarzyszące m.in. warsztaty, spotkania z zaproszonymi gośćmi oraz koncert jazzowy Zbigniewa Namysłowskiego. Organizatorzy zadbali o repertuar zarówno dla dorosłego, jak i młodego widza.

 

PROGRAM GŁÓWNY

 

CZWARTEK 6.12

10:00 | Spokój, reż. Krzysztof Kieślowski, Polska 1980, 82 minuty

 

PIĄTEK 7.12

10:00 | Personel, reż. Krzysztof Kieślowski, Polska 1976, 66 minut

18:00 | Zmruż oczy, reż. Andrzej Jakimowski, Polska 2003, 78 minut

Przed filmem zapraszamy na spotkanie z reżyserem, Andrzejem Jakimowskim oraz aktorami – Zbigniewem Zamachowskim i Andrzejem Mastalerzem

20:00 | Koncert jazzowy Zbigniew Namysłowski Quintet 

 

SOBOTA 8.12

18:00 | Dług, reż. Krzysztof Krauze, Polska 1999, 97 minut

Po filmie zapraszamy na spotkanie z autorem zdjęć, Bartoszem Prokopowiczem oraz aktorami – Robertem Gonerą i Jackiem Borcuchem

19:00 | Żółty szalik, reż. Janusz Morgenstern, Polska 2000, 59 minut

 

NIEDZIELA 9.12

10:00 | Maraton z Nikodemem DyzmąKariera Nikodema Dyzmy,  reż. Jan Rybkowski, Marek Nowicki, Polska 1980

15:00 | Deja vu, reż. Juliusz Machulski, Polska 1990, 110 minut

18:00 | Ostatni prom, reż. Waldemar Krzystek, Polska 1989, 86 minut

 

DLA DZIECI

 

CZWARTEK 6.12

10:00 | Akademia Pana Kleksa cz. 1 , reż. Krzysztof Gradowski, Polska, ZSRR 1984

11:45 | Akademia Pana Kleksa cz. 2, reż. Krzysztof Gradowski, Polska, ZSRR 1984

12:00 | Przygody Gapiszona, reż. Jerzy Kotowski, Polska 1964, po projekcji zapraszamy na warsztaty animacyjne

Zapraszamy na wyjątkowy pokaz „Przygód Gapiszona” połączony z warsztatem animacyjnym kierowanym do zorganizowanych grupy przedszkolnych. Podczas spotkania dzieci zobaczą cztery odcinki przygód Gapiszona po rekonstrukcji cyfrowej i spróbują przenieść się w świat czarno-białych gapiszonowych pasków podczas warsztatu plastycznego realizowanego przez współpracującą z FINA animatorkę Martę Szumską.

Zapisy poprzez formularz: https://forms.nina.gov.pl/kino-odzyskane-przygody-gapiszona/

 

PIĄTEK 7.12

10:00 | Podróże Pana Kleksa cz. 1, reż. Krzysztof Gradowski, Polska, ZSRR 1986

11:45 | Podróże Pana Kleksa cz. 2, reż. Krzysztof Gradowski, Polska, ZSRR 1986

12:00 | Przygody Gapiszona, reż. Jerzy Kotowski, Polska 1964, po projekcji zapraszamy na warsztaty animacyjne

Zapraszamy na wyjątkowy pokaz „Przygód Gapiszona” połączony z warsztatem animacyjnym kierowanym do zorganizowanych grupy przedszkolnych. Podczas spotkania dzieci zobaczą cztery odcinki przygód Gapiszona po rekonstrukcji cyfrowej i spróbują przenieść się w świat czarno-białych gapiszonowych pasków podczas warsztatu plastycznego realizowanego przez współpracującą z FINA animatorkę Martę Szumską.

Zapisy poprzez formularz: https://forms.nina.gov.pl/kino-odzyskane-przygody-gapiszona/

 

SOBOTA 8.12

10:00 | Pan Kleks w kosmosie cz. 1, reż. Krzysztof Gradowski, Polska, Czechosłowacja 1988

11:45 | Pan Kleks w kosmosie cz. 2, reż. Krzysztof Gradowski, Polska, Czechosłowacja 1988

13:00-17:00 | Zajęcia animowane dla dzieci

Zapraszamy do „Krainy animacji” ulokowanej w rotundzie Kina Iluzjon. Podczas czterogodzinnej akcji animacyjnej wspólnie z animatorką Katarzyną Zygier, poprzez zabawy plastyczne i dźwiękowe, dzieci spróbują stworzyć muzykę na żywo do klasycznych animacji ze zbiorów FINA.

Zapisy poprzez formularz: https://forms.nina.gov.pl/kino-odzyskane-kraina-animacji-dzwiekowych/

 

NIEDZIELA 9.12

11:30-14:30 | Niedziela z „Powrotem do Wiklinowej Zatoki” i Domisiami

11:30-12:30 | pokaz 2 odcinków z serii Powrót do Wiklinowej Zatoki, reż. Wiesław Zięba, 1995, po seansie zabawy z Domisiami

12:30-14:30 | zabawy z Domisiami (m.in. przygotowanie ozdób świątecznych, dekorowanie choinki, wspólne zdjęcie z Domisiami)

Niedzielny czas najmłodszym widzom umilą Domisie. Te śmieszne telewizyjne stworki będą zachęcać dzieci do udziału w zabawach, grach i konkursach. Na dzieci czeka wiele atrakcji oraz drobne upominki. 

 

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE

 

CZWARTEK 6.12 | 12:00-14:00 oraz PIĄTEK 7.12 | 11:30-13:30

Warsztaty dla studentów w TVP: „OdzySKANe polskie dzieła” 

Podczas warsztatów w pracowni rekonstrukcji Telewizji Polskiej studenci szkół filmowych poznają zagadnienia i tajniki związane z procesem digitalizacji i rekonstrukcji. Wraz z operatorem filmowym zajmą się m.in. skanowaniem materiału filmowego, korekcją barwną i rekonstrukcją obrazu.

Siedziba TVP (ul. Woronicza 17, Warszawa)
Zapisy wkrótce.

 


 

Archiwum Telewizji Polskiej

Telewizja Polska od 60 lat tworzy audycje, które kształtują naszą wyobraźnię bawią i wzruszają. Obecne zasoby Archiwum Telewizji Polskiej tworzą unikatowy zbiór dokumentujący dorobek polskiej szkoły telewizyjnej i filmowej. Archiwa Telewizji Polskiej to niemal pół miliona taśm oraz ponad 120 tysięcy materiałów filmowych. Ówczesne możliwości techniczne nie pozwalały na ich archiwizację, dlatego nie wszystkie z nich zachowały się do dziś. W trosce o ochronę posiadanych zasobów TVP prowadzi proces digitalizacji i rekonstrukcji archiwalnych materiałów filmowych. Pracownia digitalizacji i rekonstrukcji TVP skupia ponad 50 wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy dzięki nowoczesnej linii technologicznej nadają drugie życie filmom i serialom. Zrekonstruowane materiały w wysokiej jakości widzowie mogą na nowo odkrywać zarówno na antenach Telewizji Polskiej jak i na platformie VOD.

Archiwum FINA

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny w swoich zbiorach posiada całość zachowanego dorobku polskiej kinematografii, w tym unikatową kolekcję filmów przedwojennych. Doświadczenie w obchodzeniu się ze stuletnią nawet taśmą filmową, sprawia, że FINA potrafi sprostać najtrudniejszym zadaniom konserwacji i restauracji filmów. Jako pierwsze archiwum filmowe w Europie uruchomiła pełną ścieżkę techniczną w technologii 4K. FINA – dzięki dokonanemu połączeniu Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego – dysponuje dziś szerokim spektrum urządzeń i oprogramowania, dostosowanych do wszystkich formatów filmowych używanych w polskiej kinematografii profesjonalnej i amatorskiej.

Archiwalne zasoby obydwu instytucji przechowywane są w postaci analogowej, na nietrwałych światłoczułych taśmach filmowych i nośnikach magnetycznych. Dzięki rekonstrukcji cyfrowej zostają zachowane i udostępnione w najwyższej jakości dźwięku i obrazu kolejnym pokoleniom Polaków.

Patroni medialni: Filmweb, Ekrany, Polska Agencja Prasowa, Magazyn SFP


 

Bilety

12 zł – bilet normalny 
6 zł – bilet ulgowy (studenci, szkoły, seniorzy)
Dzieci do 4 lat wchodzą na bilecie opiekuna/rodzica. 

Bilet na pokaz filmu „Zmruż oczy”, spotkanie z twórcami i koncert: 30 zł. Bilet na pokaz upoważnia do wzięcia udziału w wydarzeniu towarzyszącym. 

Bilet na zabawy z Domisiami w cenie biletu na projekcję „Powrotu do Wiklinowej Zatoki”.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Galeria