Kwiecień w kinie Iluzjon

27.03.2013

Kwiecień w kinie Iluzjon rozpoczniemy wydarzeniem niezwykłym – Re-premierą „Roku 1863” z 1922r. w reżyserii Edwarda Puchalskiego. Film będący pierwszą adaptacją „Wiernej rzeki” Stefana Żeromskiego został cyfrowo zrekonstruowany i odnowiony przez Filmotekę Narodową. Muzykę do filmu napisał Michał Lorenc, a wykona ją zespół DesOrient. W dniach 5-7 kwietnia oprócz dwóch pokazów filmu, wydarzenia towarzyszące – panel dyskusyjny, multimedialna wystawa i inne projekcje związane z rocznicą powstania styczniowego.

W tym miesiącu nie zabraknie również przeglądów urodzinowych. Filmowo świętować będziemy 75. urodziny JACKA NICHOLSONA oraz urodzinowo wspomnimy nieżyjącego już LINDSAYA ANDERSONA, który 17 kwietnia obchodziłby 90. urodziny. W dniach 2-29 kwietnia zapraszamy na 14 filmów z udziałem najczęściej nagradzanego aktora - Jacka Nicholsona m.in.: „Kruk”, „Swobodny jeździec”, „Czarownice z Eastwick” czy „Choć goni nas czas”. Obok Oscarowych hitów „Czułe słówka” czy „Lot nad kukułczym gniazdem” zobaczymy również mniej znane tytuły w karierze aktora takie jak „Przełomy Missouri” czy „Ostatnie zadanie”.
Lindsay Anderson, brytyjski reżyser filmowy i teatralny, krytyk i publicysta, urodził się 17 kwietnia 1923 roku. Jego artykuły na temat teatru i filmu publikowane w słynnym „Sight and Sound” przyczyniły się do stworzenia ruchu Free Cinema, który odrodził brytyjskie kino dokumentalne. W 1967 roku Anderson zrealizował film „Jeżeli...”, za który otrzymał Złotą Palmę w Cannes. Obraz ten zapoczątkował filmową trylogię, w skład której wchodził jeszcze „Szczęśliwy człowiek!” (1973) i „Szpital Britannia” (1982). Za oba filmy Anderson został nominowany do głównej nagrody w Cannes. Wszystkie te filmy, a także wiele innych będzie można zobaczyć w kinie Iluzjon w dniach 17-26 kwietnia. Natomiast 17 kwietnia o godz. 19.30 zapraszamy na wykład Janusza Wróblewskiego oraz specjalne wydanie Polskiej Kroniki Filmowej, w której zobaczymy reżysera we własnej osobie.

W kwietniu na ekrany kin wchodzi wyreżyserowany przez Dustina Hoffmana film „Kwartet”. Film ten będzie można zobaczyć na ekranie kina Iluzjon w cyklu DUSTIN HOFFMAN – AKTOR, REŻYSER, a oprócz niego 10 produkcji, w których Hoffman wystąpił jako aktor m.in. debiutanckiego „Absolwenta”, „Nocnego kowboja” za którego otrzymał nominację do Oscara czy zabawną komedię „Tootsie”, w której Hoffman wystąpił w roli.. kobiety. Na przegląd zapraszamy w dniach 2-28 kwietnia.

Premierowo w kinie Iluzjon również druga część trylogii o cnotach kontrowersyjnego austriackiego reżysera Ulricha Seidla „Raj: Wiara”. Od 3 do 10 kwietnia zapraszamy na pokazy repertuarowe, natomiast po seansie 3 kwietnia zapraszamy do dyskusji na temat wiary i sposobach ukazywania wiary w kinie. W kwietniu przypomnimy również pierwszą cześć trylogii „Raj: Miłość”.

KINO OD KUCHNI to cykl tematyczny będący wspólną ideą Kina Iluzjon i magazynu branży audiowizualnej „FilmPRO”. Seanse pod tym hasłem mają na celu odkrycie przed widzami tajników procesu twórczego i pokazanie, jak wiele zależy od decyzji artystycznych i technologicznych podejmowanych przed realizacją filmu oraz w jej trakcie. Każdorazowo gościem pokazów z cyklu „Kino od kuchni” będzie współtwórca dzieła, który podczas spotkania z publicznością opowie o wybranym aspekcie produkcji: zdjęciach, montażu, dźwięku, kostiumach, scenografii. Rozpoczynamy w kwietniu przeglądem 5 tytułów nominowanych do nagród operatorskich. W dniach 9-11.04 zapraszamy na spotkanie z Jolantą Dylewską („W ciemności”), Arkiem Tomiakiem („Obława”), Radkiem Ładczukiem („Jesteś Bogiem”), Piotrem Sobocińskim („Róża”) oraz z Ryszardem Lenczewskim („Kobieta z piątej dzielnicy”).

 

 


Filmoteka Narodowa wraz z Instytutem Książki z okazji obchodzonego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki przygotowała wydarzenie, którego tematem jest przybliżenie widzom kina Iluzjon zagadnienia adaptacji literackich. Przenoszenie na ekran literatury zarówno tej wysokiej jak i popularnej jest zjawiskiem powszechnym, które towarzyszy X Muzie od momentu wymyślenia kinematografu. Filmoteka wraz z Instytutem podjęła to wyzwanie, proponując widzom niewielki, bardzo subiektywny przegląd, który ma ambicję zwrócenia uwagi na owe zjawisko i skłonienia do dyskusji na temat powinowactwa literatury i kina.
W związku z tym w weekend 19-21 kwietnia w kinie Iluzjon zrealizowany zostanie przegląd filmowy Z KSIĄŻKĄ W KINIE, na który złoży się 5 najlepszych adaptacji filmowych, o wybór których poprosiliśmy redakcję miesięcznika KINO. Wśród nich: „Przeminęło z wiatrem”, „Ojciec chrzestny” czy „Lampart”. Przegląd ten uzupełni kolejna – szósta projekcja wyłoniona w głosowaniu internautów. Tę projekcję zaplanowaliśmy na 23 kwietnia, czyli dzień, w którym przypada Światowy Dzień Książki.

Przed seansem zaprosimy widzów na dyskusję z udziałem filmoznawców i literaturoznawców dot. filmowych adaptacji literatury. Przeglądowi będzie towarzyszyła multimedialna wystawa plakatów do polskich oraz zagranicznych filmów będących adaptacjami literatury. Wystawa będzie prezentowana w foyer kina Iluzjon w dniach 19-30 kwietnia.
Nie zapominamy również o najmłodszych widzach, dla których filmy również niejednokrotnie tworzono na podstawie dzieł literackich. Dla dzieci mamy dwie propozycje weekendowe: warsztaty lektorskie oraz kino-czytankę, w czasie której dzieci będą mogły posłuchać przygód Pippi Pończoszanki czytanych przez Edytę Jungowską.

W kwietniu wspólnie z Against Gravity, organizatorem festiwalu Planete+ Doc Film Festiwal, kontynuujemy cykl (P)REVIEW. Zapraszamy na 3 przedpremierowe pokazy FORGET ME NOT, PRIVATE UNIVERSE i LA MAISON DE LA RADIO. Po każdej projekcji spotkanie z zaproszonymi gośćmi. Natomiast już niebawem, w dniach 10-19 maja, zapraszamy do kina Iluzjon na 10. edycję festiwalu Planete+ Doc Film Festiwal.

W ramach cyklu SEKCJA - DOKUMENT zapraszamy na film Marcina Latałło „Moja ulica”, przedstawiający historię rodziny Furmańczyków, którzy od wielu pokoleń mieszkali w Łodzi i pracowali w fabryce włókienniczej. Po projekcji 24 kwietnia zapraszamy na spotkanie z reżyserem.

Również w Iluzjonie po raz pierwszy będzie można zobaczyć doskonałą animację Kamila Polaka „Świteź” zainspirowaną balladą Adama Mickiewicza, wykonaną w technice animacji komputerowej 3D oraz klasycznej opartej na malarstwie olejnym. Na premierę zapraszamy 25 kwietnia.

W kwietniowej odsłonie KINO/TEATRU (23 kwietnia) „Komedianci” - dwuczęściowy film Marcela Carné opowiadający o teatralnym życiu Paryża czasów Monarchii Lipcowej, które toczy się zarówno w teatrach, jak i na miejskich bulwarach. Prelekcję przed filmem wygłosi choreografka i tancerka - Weronika Pełczyńska.

Niezmiennie zapraszamy również najmłodszych do uczestnictwa w projekcjach w ramach MAŁEGO ILUZJONU. W tym miesiącu spotkanie z „Ciekawskim Georgem” (7.04), bajki bez dialogów również dla obcokrajowców i zestaw na majówkę.

 

Szczegóły na www.iluzjon.fn.org.pl

Ceny biletów na seanse: 10-18 zł.

Kino Iluzjon; Ul. Narbutta50 a; 02-536 Warszawa

Kasa kina – 692 804 460; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl


OSOBY DO KONTAKTU:

Marlena Gabryszewska, tel.: 692 769 246; e-mail mgabryszewska@fn.org.pl



Galeria