Wielka Wojna – 100. rocznica wybuchu I wojny światowej w kinie Iluzjon

28.11.2014

Nadchodzący miesiąc będzie ostatnim, w którym w Iluzjonie zobaczymy filmy z cyklu: WIELKA WOJNA poświęconego 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej. Dzięki współpracy Filmoteki Narodowej, Muzeum Historii Polski oraz zagranicznych instytutów kultury, przez ostatnie dwa miesiące nasi widzowie mieli okazję oglądać dzieła fabularne poświęcone tej historycznej tematyce, a także nigdy dotąd nie prezentowane w Polsce filmy dokumentalne zawierające autentyczne materiały zarejestrowane w czasie wojny. W dniach: 2 - 19 grudnia, w Iluzjonie zaprezentujemy dzieła takie jak: „Żyła sobie baba” – dramat ukazujący, przez pryzmat życia przeciętnej wiejskiej kobiety, krwawe losy radzieckiego państwa, czy też „Dodek na froncie” – pełną humoru historię Dodka Wędzonki, opowiedzianą na tle wydarzeń I wojny światowej.


                                                                       Żyła sobie baba, reż. Andrey Smirnov
 

Przegląd uzupełni multimedialna wystawa prezentowana w kinie Iluzjon, przedstawiająca unikatowe materiały historyczne przygotowana przez Muzeum Historii Polski. Podstawą narracji wystawy będą losy Polaków w trakcie I wojny światowej. Opowieść o pierwszej wojnie rozpoczniemy od zarysowania pełnych narastającego niepokoju chwil czerwca i lipca 1914 r. Wzrost politycznego i społecznego napięcia przybliżą wspomnienia świadków przeczuwających wybuch wojny. W kolejnej części widzowie dowiedzą się o Polakach powoływanych pod koniec lipca 1914 r. w szeregi armii państw zaborczych oraz propagandzie mającej skłonić ich do entuzjastycznego poparcia ich polityki.
Zwiedzający poznają również pierwsze chwile wojny na ziemiach polskich widziane oczami zwykłych cywilów i niemieckich fotografów uwieczniających transporty rosyjskich jeńców w trakcie walk nad mazurskimi jeziorami. Nie zabraknie też relacji polskich żołnierzy walczących na trzech frontach wojny w Europie: wschodnim, zachodnim i służącego w Legii Cudzoziemskiej na pustyniach północnej Afryki.
Podsumowaniem narracji wystawy są znajdujące się w zbiorach Muzeum Historii Polski plakaty propagandowe poświęcone losom ludności Polskiej oraz odzyskaniu niepodległości.
Uzupełnieniem narracji będzie oś czasu dokumentująca chronologię najważniejszych wydarzeń z okresu 1914-1918 zarówno z ziem polskich, jak i Europy i świata.  

 

Projekcje w ramach cyklu:

02.12.2014, godz 17:45
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu
03.12.2014, godz 19:45
Sala Mała Czarna
Informacje dodatkowe przed filmem prelekcja Piotra Kulczyckiego
Rezerwacja/zakup biletu
07.12.2014, godz 20:15
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu
09.12.2014, godz 20:00
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu
11.12.2014, godz 17:45
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu
14.12.2014, godz 18:30
Sala Mała Czarna
Informacje dodatkowe przed filmem prelekcja
Rezerwacja/zakup biletu
15.12.2014, godz 18:00
Sala Stolica
Rezerwacja/zakup biletu
18.12.2014, godz 18:00
Sala Stolica
Wiedeń w czasie wojny
Bohaterska walka na lodzie i w śniegu
Muzyka seans z muzyką na żywo
Rezerwacja/zakup biletu
19.12.2014, godz 17:45
Sala Stolica
Rezerwacja/zakup biletu

 

Organizatorzy:

 

 


Partnerzy: 

 

 

 

 


Przy wsparciu:


Opiekunowie merytoryczni:

dr. hab. Michał Kopczyński – strona historyczna

prof. Ewa Mazierska – strona filmoznawcza

 


Kino Iluzjon; ul. Narbutta 50 a; 02-536 Warszawa

Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Ceny biletów: 12 - 17 zł


Przy okazji cyklu pragniemy podkreślić, że Filmoteka Narodowa jest partnerem projektu FORWARD, którego celem jest stworzenie zautomatyzowanego systemu określania statusu praw różnych typów dzieł audiowizualnych, w tym dzieł osieroconych. Celem wprowadzenia systemu jest wyszukiwanie i opracowywanie informacji niezbędnych do zdefiniowania statusu praw dzieł audiowizualnych. Dzięki temu instytucje kultury, jednostki komercyjne i wszyscy inni potencjalni użytkownicy dzieł audiowizualnych otrzymają jasne wskazówki czy dane dzieło jest w domenie publicznej, czy jest objęte prawami autorskimi, czy też jest dziełem osieroconym i na jakich warunkach może być rozpowszechniane w Europie.

Więcej o projekcie: TUTAJ

 

        

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków programu ICT-PSP

 

Galeria