Od 23 lutego 2018 roku zapraszamy do kina Iluzjon na przegląd filmów fabularnych Rok protestu. 1968 w kinie europejskim. Filmem otwarcia bedą „Marcowe Migdały” (1989) Radosława Piwowarskiego. Pokaz poprzedzi dyskusja z udziałem prof. Tadeusza Lubelskiego i prof. Piotr Zwierzchowskiego.
O przeglądzie
Dwanaście filmów z sześciu krajów pokazuje atmosferę końca lat sześćdziesiątych – rejestrowaną na bieżąco i wspominaną po latach. Instytucje reprezentujące sześć krajów: Polskę, Czechy, Słowację, Niemcy, Francję i Włochy, przedstawiają wspólną panoramę tamtego czasu, widzianą przez pryzmat filmów fabularnych. Kino lat sześćdziesiątych pokazywało ważną i jednoczącą rolę sztuki: szukanie nowych form wyrazu, odważnej estetyki, wyzwalanie się z kagańca konwencji stylistycznych. Na tle rewolucyjnego ducha ówczesnego kina dzisiejsze fabuły okazują się zaskakująco tradycyjne. Czy kontrkultura nie przetrwała próby czasu? Niekoniecznie. We współczesnych wspomnieniach tamtych lat pobrzmiewa nuta nostalgii, tęsknoty za rewoltą i zaangażowaniem młodzieży.
Harmonogram przeglądu
Przegląd zamknie projekcja filmu „Podpalacze“ i spotkanie z reżyserem – Klausem Lemkem, które poprowadzi Ewa Fiuk, znawczyni kina niemieckiego, autorka m.in. książek: „Inicjacje, tożsamość pamięć. Kino niemieckie na przełomie wieków” (2012) oraz „Obrazo-światy, dźwięko-przestrzenie. Kino Toma Tykwera” (2016).
Bilety i rezerwacje
Bilety: 14 zł (normalny); 12 zł (ulgowy)
Karnet na wszystkie pokazy 12 filmów: 120zł
Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl
Bilety i karnety można nabyć w kasie kina.
Organizatorzy:
Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Czeskie Centrum, Goethe-Insitut w Warszawie, Instytut Francuski w Polsce, Istituto Italiano di Cultura di Varsavia, Instytut Słowacki, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie, Ambasada Republiki Słowackiej w Polsce.
Więcej informacji: http://bit.ly/2ohZRKF